Практика слова: частина 1

голос

Вправи на розвиток голосу

1. Говорити швидше, ніж партнер, або надто повільно
Спілкуючись у парі, ви з партнером вибираєте дві протилежні швидкості: хтось говорить надто швидко, а хтось надто повільно. Це буде дуже дратуючий досвід, але дозволить навчитися задавати свій темп при виступі. Ціль – не просто говорити помалу чи швидко, а при цьому ще й підтримувати такий контакт (кивками, поглядом, підлаштуванням), щоб співрозмовник не відволікався, а був максимально уважним.

2. Одну фразу сказати по-різному
Кажуть, що актори Станіславського по-різному промовляли одну іту саму фразу по 40–50 разів, що задавало зовсім різний настрій і відношення до сказаного. «І що, справді?», «Добре!», «Чудовий день», «Бузкове небо…» – кожну з цих фраз можна сказати з різними параметрами (гучність, швидкість, розтягнутість, акцент + поєднання цього всього), так що і інформаційне навантаження буде зовсім різне.

Інші тематичні статті з нашого блогу: «Мова оратора та природи», «Слово оратора».

3. Розмова різними голосами
Це майже те саме, що у попередній вправі, лише розповідаючи текст, чи вірш, або навіть співаючи пісню, ви переходите від «голосу» до «голосу». Наприклад, починаєте щось швидким високим голосом, далі повільний бас, потім нечітка голосна вимова, далі швидко, але рубано, згодом по складах і т. д. Створює адекватне ставлення до ситуацій, коли голос «злітає», і дозволяє розім’яти голосові зв’язки.

4. Говорити з повним ротом
Некультурна, але дуже пізнавальна вправа, в т. ч. для розуміння і відчуття власного голосу. Найкраще для вправи підходить велике печиво.

5. Заспівати пісню
Це майже те саме, що у попередній вправі, лише ви просто співаєте пісню. З культивованим у багатьох людей з дитинства відношенням, що «мені слон на вухо наступив» це може бути справжнім подвигом. Як вищий рівень довіри до себе заспівайте пісню в громадському транспорті. До речі, те, як насправді ви співаєте, у цій вправі жодного значення не має.

вправи на голос

6. Речення максимально повільно
Спробуйте сказати фразу «Фіолетові пінгвіни гріються на сонці» протягом 1 хвилини, при цьому дивлячись на слухачів. Якщо зможете це
робити просто і невимушено, а при цьому слухачі не нудьгуватимуть, то можете збільшувати час до 2, 3 і т. д. хвилин. При цьому слова
не розтягуйте, але говоріть з паузами.

7. Розмова максимально швидко
Протилежна вправа до попередньої. Ви говорите протягом 5–7 хвилин мінімум дуже швидко, як тільки зможете, про все, що спаде на думку, або читаєте невідомий текст. Вчить швидкому мисленню під час виступу.

Можемо зустрітися у соцмережах: Instagram, Facebook, Telegram.

8. Читати телефонний довідник
Берете який-небудь довідник, в якому немає яскравих і емоційно забарвлених слів, і читаєте його різними голосами: новорічне звернення президента, заклик до бою, операціоніст на касі, звабливий голос і т. д. Розвиває відчуття всієї палітри і багатогранності голосу як інструменту.

9. Вдих – голосна – видих
Набираєте повні груди повітря і на видиху брините одним звуком, наприклад «іііііііііііііііі». «Видихаєте» «і» аж до хрипу, до останньої тихої краплини повітря. Далі знову вдихаєте і те саме проробляєте з «а», «о», «и», «е». Увага! Якщо надто активно пропрацьовувати, то можна навіть втратити свідомість.

10. Говорити, не слухаючи
Спілкуєтесь з партнером, обидвоє говорите не слухаючи один одного. Програє той, хто швидше замовкає. Вправу можна робити у довільній кількості учасників. Виграють всі, бо тренуються не піддаватись тиску ззовні.

Дивитися супервідео про силу голосу з нашого Ютуб-каналу:

Вправи на вміння словесно імпровізувати

1. Рифмопльот
Бажано виконувати в парах, але можна і самому придумувати рими. Одна людина задає фразу, наприклад, «стоїть у полі млин веселий»,
ви додаєте «щодня пшеницю й жито меле», або «курка дрібно скаче в полі» – «а в нас вдома всього доволі». Ціль вправи – знайти можливість швидко підбирати схожі за звучанням слова.

2. Розбити слово на різні рівні
Укрупнити і спростити. Наприклад, слово «слон». Укрупнюємо: всі слони – це ссавці, всі ссавці – це тварини, всі тварини – це звірі і т. д. Спрощуємо: всі слони африканські – це слони; всі африканські слони десятирічні – африканські слони тощо. Якщо будь-яке поняття навчитись розбивати на рівні, то можна під час перемовин завжди домовлятись до свого, переходячи на вищий рівень поняття, там де немає різнобачення зі співбесідником.

3. Аналогії між об’єктами
Наприклад, чим «любов» схожа на «мікрофон»? Тим що обоє потребують ще когось, тим що мають букву «о», тим що обох можна відчути, тим що мають певну цінність і т.д. Шукайте не менше 40 різних подібностей, і на виступах ваша імпровізація литиметься бурхливим гірським потоком. Спрощений варіант – це аналогії між двома матеріальним об’єктами, наприклад, табуреткою і кактусом.

Вдосконалюйте комунікаційні навички, відвідавши онлайн-курс «Мистецтво відповідального спілкування: як знайти порозуміння з ким завгодно?»

4. Класифікація об’єктів
Вправа полягає в тому, щоб розуміти навколишні предмети у деталях. Наприклад, якщо запитати випадкового перехожого «Які бувають дошки?», він скаже: «Різного кольору, різного розміру, за чистотою», але ще вони можуть класифікуватись за країною-виробником, за кількістю користувачів, за розташуванням від підлоги, за швидкістю стирання крейди, за наявністю магнітиків, за кількістю подряпин і т. д. Норматив нашої Школи – це 21 класифікація за 2 хвилини.

5. Речення зі слів на одну букву
«Сідало сонце, світячи своїм світлом спереду супермаркету», – приклад писанини, потрібної для правильного практичного пропрацювання на письмі чи при промовах.

словесна імпровізація

6. Функції заданого об’єкту
«Для чого потрібна чашка? – Для того, щоб з неї пити», – стандарт, але я не рекомендую зупинятися на цьому. Бо з неї можна підливати вазонки, використовувати її як мірило висоти, шуму чи швидкості падіння, як циркуль для малювання кіл, як подарунок тощо.

7. Слова на одну букву
Задаєте собі букву і на час або на кількість придумуєте слова. Наприклад, «з» – зебра, зубр, зуб, зуд, зум, зоопарк, зооветеринар, зоря, зірка, зима, зоб, зяблик, звук і т. д. Маючи пару, можете влаштовувати конкурс. Так ви посилюєте асоціативні зв’язки в мозку і допомагаєте собі швидше знаходити потрібні слова у відповідний момент. Середній рівень для оратора-початківця – це 40 слів на будь-яку букву за хвилину.

8. Неіснуючі прилади (тварини) і їх особливості
Ви чули про таку тварину як «короножище? Ні? Дивно… А про «канію»? Теж ні? А про «мулеподібного інкуварта»? – Якщо ні, то я розповім: це невисокий ссавець (доросла особина має у висоту близько 80 см) родини кувартових, який живе у джунглях Амазонки. Харчується в основному мурахами і жабами, дуже цінується мисливцями племені альбісідів за м’яку до обробки шкіру і довгий хвіст, з якого роблять шаманське зілля для прикликування добрих духів і т. д. Розповідь, за замовчуванням, не повинна мати біологічної цінності, хоча можна спиратись на загальну ерудицію. Як варіант: ви задаєте назву, хтось придумує особливості і далі міняєтесь ролями. Якщо робите вправу самостійно, то обов’язково проговорюйте те, що думаєте.

Цікавлять публічні виступи? Запрошуємо на онлайн-курс «Ораторське мистецтво»!

9. Розшифрувати абревіатуру (в парах)
КПЦНР, ММД, ВХРС, ПРУНТ – придумайте, як розшифрувати ці абревіатури, і задайте собі інші. Не потрібно шукати справжніх значень, а саме вигадати свої.

10. Придумати історію назви міста, села, річки…
В Україні багато різних міст і сіл з дивними і незвичними назвами: П’ятихатки, Волочиськ, Біла Церква, Козятин, Гайсин тощо. Сподіваюсь, ви знаєте основні легенди походження цих топонімів, але для імпровізації я пропоную придумати ще з десяток. Будьте винахідливі, не обмежуйтесь типовими варіантами, а запропонуйте найнеймовірніші свої.

Перегляньте відео-підказки про словесну імпровізацію:

11. Описати, який смачний торт
Використовуйте епітети і порівняння, та так, щоб у присутніх потекла слинка. Ще можна описувати ноутбук – який він корисний; людину – яка вона добра; кошеня – яке воно потульне; обігрівач – який він теплий…

12. Історія про видуману космічну державу
Уявіть і опишіть словами, усно проговорюючи, певну державу у сузір’ї Оріона, як живуть її жителі, що їдять, чим займаються у вільний час, як виглядають – словом, усе у найдрібніших нюансах. Ті самі правила можете застосувати розповідаючи про придумане, наприклад, древню цивілізацію пікрів, закон Бамсона, шерсть у кільки і т. д.

13. 100 відповідей на банальні запитання
Спробуйте у сотню способів відповісти на банальні запитання, які ми чуємо щодня: «Як справи?», «Що робиш?», «Як настрій?» і т. д. Можете виписати.

Шукаєте творчого натхнення? Долучайтеся до Телеграм-каналу з історіями і притчами!

14. Вправа з цифрами
Хтось задає цифру, а решта по черзі описують, що з цією цифрою пов’язане. Дуже добре розвиває бачення образів і нестандартне мислення. Не приводитиму в приклад цифри з першої двадцятки, а візьму, наприклад, «34»:
– саме стільки років виповнилось нещодавно моєму другові;
– якщо б у людини було ще два зуби, то їх було б всього 34;
– при температурі тіла 34 градуси теоретично людина могла б жити вічно;
– я не витримую спеки понад 34 градуси;
– в мене вдома на холодильнику 34 магнітики з різних країн світу…

15. Нісенітна розповідь
Гуляю по лісі, дивлюсь мопед, я йому лисиця каже посунься, а в їжачка очі такі великі-зелені, от він на мене дивиться і співає: якби я був буряком. А тут в полі як не здійнялась буря, аж вареники до рота не лізуть, їх ведмедик пластиліновий замочує у малину, а вона кипить… Це все треба проговорювати і робити якнайбезглуздіші взаємозв’язки.

вигадані історії

16. Елеонора Федорівна
Двоє людей по черзі називають жіноче ім’я і по-батькові. Завдання не повторюватись ані в одному, ані в другому параметрі і вигадувати максимально швидко. Дозволяє з часом простіше запам’ятовувати імена учасників своїх зустрічей, окрім того створює і перегруповує поточні асоціативні взаємозв’язки.

17. Говорити компліменти
Суть вправи говорити їх не перестаючи 20–30 підряд різним людям. Зазвичай компліменти важко дає той, хто сам собі їх би не дозволив прийняти.

18. Розмова неіснуючою мовою
Капран маращ бу налада ол паракуд. Биш кіран парук камрап куд. Опараштун марку бу дуремба. А бишкіра бун… І так говорите доки
не надокучить, але не менше 5 хвилин. Добре тренує довіру до себе. У модифікаціях можете спілкуватися зі своїми колегами на такій мові. Допомагає також тренувати власну невербаліку.

Читайте практичні поради розвитку невербальної комунікації у статті «Як розвивати невербальні навички».

19. Похвала-образа-похвала-образа
Іване Степановичу, яка радість ! – Знову ви зі своїми безглуздими запитаннями прийшли? – Та чого ви стоїте в дверях, заходьте, ми вас завжди раді бачити! – Правда, костюмчик треба було б поміняти, а не до дірок заношувати. – Як ми про вас часто згадували! Думали вже самі заходити, подарунок от приготували… Тренуватись можна з кимсь чи наодинці.

20. Продовжіть історію
Хтось починає історію, наприклад: скріпка, яка лежить на столі. Говорить декілька речень, а потім несподівано передає продовження іншому учаснику, кого вказує. Той після своєї частини передає слово далі. Дуже простий спосіб вибудовування складних сюжетів.

Уривок з книги Романа Кушніра «Великий оратор».

Куди вкласти гроші в Україні

Куди вигідно вкласти гроші в Україні, щоб зберегти заощадження і заробити

У попередніх статтях я багато уваги приділяв тому, як планувати бюджет та розподіляти фінансові потоки, щоб мати заощадження. Але просто відкладати кошти мало – треба,

Читати далі »

Що таке фінансова грамотність та як стати фінансово грамотною людиною

Поруч з базовими навичками грамоти, читання та письма, кожна людина повинна володіти навичками фінансової грамотності. Це та базова компетенція, над якою, освоївши, ми перестаємо задумуватися,

Читати далі »
Facebook
Twitter
LinkedIn