Як розвивати невербальні навички

невербальні навички

1. Пошук відкритих і закритих невербальних сигналів

Вправа, яку можна виконувати будь-де: на вулиці, у метро, на парах чи на роботі. Ви вибираєте картинку, на якій стоїть чи сидить людина, а далі аналізуєте всі елементи закритості і відкритості в її позі та виразі обличчя. Наприклад: схрещені на грудях руки – закритість; прямий погляд – відкритість; відхиленість тулуба назад – закритість; розслаблена міміка – відкритість.

На перших порах можна аналізувати статичні картинки: рекламу, біг-борди, обкладинки журналів. На вищому рівні аналізуйте людей. Далі можна переходити до аналізу у динаміці, і нарешті – до мікрорухів (до 1 с). Зверну увагу: аналізуйте дрібниці; зазвичай на кожній картинці можна знайти не менше 15 різноманітних сигналів, тобто не переходьте до наступного аналізу, максимально не провівши попередній.

Вправа дозволяє постійно аналізувати невербальну комунікацію, що допомагає відстежувати зворотній зв’язок слухачів, а також власні стани.

Читайте інші статті про невербальну комунікацію на виступі: «Жести оратора», «Мова тіла оратора».

2. Знайти відмінності в одному жесті

Просите двох колег повторити якийсь жест, наприклад, «шпиль» і знаходите відмінності: в когось лівий палець зверху, у когось – навпаки; хтось руки опустив, хтось підняв; у когось лікті притиснуті до талії, у когось ні. Дуже добре розвиває спостережливість і чутливість до невербальних змін співрозмовника.

3. Аналіз перехожих

Спостерігаєте на вулиці за парами чи групами людей. Ставите собі запитання і, аналізуючи невербаліку, шукаєте відповіді. Ціль полягає саме в тому, щоб шукати, а не щоб знайти. Запитання можуть бути такі: Хто з тих двох дівчат має хлопця? Скільки зустрічається ця пара? Хто домінує серед цієї групи? Вчіться постійного аналізу, а також неупередженого ставлення до оточуючих.

аналізувати людей

4. Невербальний наїзд

Вправа виконується групою людей, або вдвох. Поки ви щось енергійно і мотивуюче розповідаєте, ваші колеги створюють вам максимально незручні умови: хмуряться, кривляться, позіхають, демонструють зневагу, торкаються вашого ґудзика і т. д. Виховує готовність опиратися невербальним атакам і нав’язувати свій «настрій» іншим. Дуже потрібно, щоб переломити або створити емоційний фон зустрічі.

5. Множення цифр у шумі

Фантастична вправа, одна з моїх улюблених. Вчить працювати з фокусом уваги, а я не знаю, що для оратора може бути важливіше. Виконувати можна скрізь, де є цифри (номерні знаки на авто; телефони; цінники в магазині і т. д.), зрештою, цифри можна і вигадувати. Попросіть когось в цей час заважати вам: плескати в долоні, видавати дивні звуки, розповідати анекдот. Чудово допомагає тримати основну
думку (концентруватися на головному).

6. Розповісти віршик невербально

Згадуємо всі вірші і поеми, які знаємо, можна почати з «Лиса Микити» Франка або «Енеїди» Котляревського, і декламуємо без слів, передаючи всю експресію жестами, мімікою, рухами, поглядом. Спочатку можна виконувати вправу наодинці вдома, далі – перед близькими, а зі збільшенням впевненості виходьте на вулицю і демонструйте свої вміння оточуючим.

спровокуйте задоволення

7. Виграш лотереї

Уявіть собі, що ви зірвали джекпот, найбільший за всю історію лотерей. Які ваші відчуття? Покажіть це невербально. Будьте максимально щирі у своїх емоціях. Запам’ятайте це відчуття і повторюйте його кожного разу, коли довідуєтесь, що вам потрібно буде виступати публічно, а також внутрішньо переживіть цей позитивний хвилюючий момент одразу після виступу. Більшість людей обмежує неготовність до власного успіху. Спровокуйте своє задоволення наперед!

8. Ліворуке писання

Здавалось би, яке це відношення має до оратора. Однак писання лівою рукою дозволяє людині навчитись контролювати власні емоційні стани. Можна відпрацювати чудове володіння собою, якщо займатись вправою систематично. Колись я упродовж пів року перед сном списував по сторінці зошита, вважаю, що так розвинув вміння концентруватися.

9. Пройдіться різною ходою

Уявіть собі, що ви балерина, Буратіно, незмащений старий робот, маєте намазані клеєм руки і т. д. Пройдіться їх ходою. Відчуйте себе ними. Можете побути в ролі якоїсь тварини – хамелеона, лінивця, білого ведмедя, який ловить рибу. Якщо виконують декілька людей, то можете спробувати відчути і вгадати їх ходу на слух.

Вам точно сподобається короткий відео-ролик про перемогу у житті:

10. Хто кого перемовчить

Помовчіть. Без цілі і мети, а лише мовчати. Дуже складно, особливо зупиняти невербальний діалог тіла.

11. Розставити за столом інших людей так, як вам вигідно

Вправа, яку даю для спеціалістів з продажу або людей, які часто ведуть перемовини. Розігруємо ситуацію: ви прийшли у свій офіс, а на ваших кріслах уже розсілися гості. Вам потрібно невербально грамотно, без зайвих і лякаючих рухів пересадити їх на доцільні, на вашу думку, місця. Інший варіант – це зустріч на співбесіді або за столом переговорів.

Впоратися з будь-якими емоціями вам допоможе онлайн-курс «Емоції і відчуття, які заважають нам насолоджуватись життям і досягати більшого».

12. Відвоювання території за столом переговорів

Ми постійно граємо в позиційні ігри, в тому числі за столами. Сідаєте навпроти колеги, кожен має 3 довільні предмети. Домовляючись про що-небудь, намагаєтесь невербально грамотно своїми речами зайняти максимально багато місця. Такі собі невербальні шахи.

13. Підлаштування до кліпання

Спілкуючись з іншою людиною, кліпаєте очима в ритм її кліпанню. Гарно розвиває спостережливість, а також при правильному використанні дозволяє швидко порозумітися зі співрозмовником.

погляд

14. Погляд очі-в-очі

Багато для кого прямий погляд є проблемою, його важко тримати на комусь або самому витримувати. Щоб навчитись не відводити погляд вниз (прояв слабкості), можна практикувати тривалий погляд з партнером. Існує також різновид вправи, яку, кажуть, виконували совєцькі розвідники: дивитись в очі якій-небудь дикій істоті (вовку, тигру, ведмедеві, можна також собаці). N. B. бажано, щоб істота була надійно прив’язана.

15. Заточування олівця

Добра вправа на володіння собою – це тривале заточування олівця в режимі «є тільки я і олівець», за кожну зайву думку можете ламати графіті починати все заново. Дуже добре тренування наполегливості і концентрації уваги. Як різновид, можна невідривно дивитись на стрілку годинника. Чесно виконуючи вправу дійти до 5 хвилин – означає виробити справжнє вміння фокусуватися. Починати можна з менш тривалих проміжків часу, поступово збільшуючи норму.

Знайдіть нас у соцмережах ІнстаграмФейсбук та Ютуб.

16. Вхід на особисту територію людини

Ваше завдання – торкнутись якоїсь частини співрозмовника (брошки, ґудзика, ліктя, у складніших випадках носа або вуха), але при цьому не викликати жодного невербального спротиву. Дуже цікава вправа, бо вчить аналізувати зворотній зв’язок у спілкуванні, те, чим зазвичай насправді (на ділі, а не на словах) нехтують. Як я інколи кажу: вчимось спілкуватися так, наче ловимо метелика, акуратно із завмиранням і максимальною концентрацією.

потиск рук

17. Ігнорування рукостискання

Всі учасники стають в коло й ігнорують когось, хто хоче потиснути руку. Дуже неприємні відчуття, однак змушують бути винахідливим і витримувати невербальний тиск групи.

18. Спілкування на дистанції

Спробуйте поспілкуватися на відстані метра, потім двох, 30 см і т. д. і відчути свою ідеальну відстань, яка мала б бути до співрозмовника. Виробляє чутливість і відчуття простору.

19. Незворушне реагування на емоції

Дивлячись в очі партнеру, намагаєтесь змінити його міміку на посмішку. Наприклад, людина показує злість, а ви терпляче і винахідливо змінюєте його/її міміку на посмішку. Після виконання повторіть вправу ще раз, а далі ще раз. Кожен наступний раз зазвичай виходить важче. Одна людина відпрацьовує вміння опиратись нав’язаним емоціям, інша вчиться передавати свої емоції іншим. Якщо оратор не володіє емоціями своєї публіки, то він не володіє нічим, а найшвидший спосіб заволодіти увагою – це саме робота власною мімікою.

20. Реготання

Розрегочіться без причини. І смійтесь так якомога довше. Збоку може виглядати як легкий ідіотизм, але насправді це дуже хороший показник володіння собою. Обов’язково спробуйте виконати вправу на вулиці. Незабутній досвід вам і перехожим забезпечений!

Уривок з книги Романа Кушніра «Великий оратор».

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn