Ставлення дитини до грошей: що варто врахувати?

Ставлення дитини до грошей

Ящо ви хочете виховати фінансово грамотних дітей, вкладайте у них удвічі більше часу і постійно пам’ятайте, що своєю поведінкою «тут і зараз» ви насправді їх вчите. Утвердити цю думку дозволить розуміння особливостей дитячого сприйняття.

Які ж діти і як у них формується ставляються до грошей?

  • Діти довіряють усьому, що бачать;

Батьки завжди є їхнім прикладом, тому якщо вони приходять додому втомленими й нещасними, то діти сприймають це як щось закономірне і правильне. Навіть коли батьки– пияки чи заможні люди, розлучені чи живуть дружною багатодітною родиною, для дитини це є нормою, і вона думатиме, що в інших сімей усе так самісінько, як і в неї.

  • Ще не мають критичного погляду;

Дитині немає з чим порівняти. На етапі первинної соціалізації, ще до того, як дитина піде до садка чи школи, батьки є єдиним середовищем, у якому формуються норми, правила і цінності людини. Такий собі парник, який потрохи буде ламатися, пускаючи до себе інші насінини.

  • Прямо сприймають слова;

Діти мислять образами, і слова, які для дорослих мають загальне абстрактне значення (зло, погано, бідність, «кака-бека» тощо), дитина сприймає як систему цілком конкретних картинок. Наприклад, «зло» – щось бридке та неприємне, й одного разу сказавши дитині, що «гроші – це зло», можна їй на півжиття прив’язати до слова «гроші» негативні асоціації.

В дитини нема умовностей дорослих: «я вже йду» означає «вже_негайно», а не «ось-ось_скоро»; будемо зараз їсти – дитина одразу піде до холодильника. Будьте уважні із сказаними словами – вони мають незворотну дію.

Читайте ще “Діти, гроші та покупки

  • Укорінюють погляди;

Батьки мають право першого посіву: на свіжий ґрунт першими висаджують зерна саме батьки або ті, з ким дитина проводить більше часу у перші роки життя. Щоб викорінити те, що вже засаджено, треба чимало часу і зусиль.

  • Шукають межі дозволеного;

Діти постійно пробують щось нове – хочуть знайти межі між тим, що «можна», і тим, що «не можна», між «моє» і «твоє». Це дозволяє їм постійно змінюватись і дає шанс на швидке переформування моделі. Однак що дорослішою стає дитина, то важче провести фундаментальні зміни – більшість обмежень уже встановлено і їх пильнує озброєний та рішуче налаштований «прикордонник» – уявний образ матері чи батька.

Які ж діти і як у них формується ставляються до грошей

Що варто пам’ятати щодо виховання дітей щодо грошей?

Рекомендую пам’ятати: що більше батьки огортають свою дитину любов’ю, то більша ймовірність того, що дитина перейме саме їхню поведінку, до того ж зробить це в таких деталях, що навіть перевершить самих батьків:

  • якщо батько казав іти в науку, то син може відкрити свій університет;
  • якщо мати просила прибирати за собою, то донька буде переконувати в цьому й інших.

Рекомендуємо прочитати книгу “Малюк та бюджет. Як українським батькам виховати фінансово успішних людей?” Коли розпочинати розмовляти з дітьми про гроші? Як краще давати кишенькові гроші? Як пояснити, що таке сімейний бюджет? Скільки і куди потрібно відкладати для якісної освіти? Як виховати свою дитину фінансово успішною? У цій книжці зібрано головне з досвіду провідних західних фахівців, а також із десятків статей щодо фінансової грамотності. Автор наводить адаптовані ігрові вправи та історії, якими можуть скористатися українські батьки.

Якщо ж батьки часто докоряють, рідко хвалять і мало присвячують дитині часу, то вона піде протилежним шляхом буде бунтувати:

  • якщо батько казатиме вчитися, то син відпочиватиме чи працюватиме;
  • якщо мати казатиме куховарити, то донька читатиме книгу.

Таких прикладів може бути безліч, причому стосуються вони найдрібніших деталей. Аж дивно, наскільки часто батьки відхрещуються від поведінки, яку вони насправді колись самі нав’язали своїм дітям.

Пам’ятайте, що вчинки дітей завжди прямо пов’язані з попередніми вчинками їхніх батьків.

Немає дій дітей, коріння яких не сягало б дій їхніх батьків!

Не варто також думати, що садок, школа чи вулиця може «зіпсувати» дитину: якщо поведінка стала проблемою, то, отже, батьки колись раніше підготували під неїмісце й оте погане насіння лише чекало, коли прорости.

Запрошуємо на курс “Фінансова незалежність – реальність для кожного!” Це програма для всіх хто розвивається і хоче змін, для людей, які хочуть удосконалити навички фінансової грамотності та хочуть завжди мати гроші.

Батьківська любов – це наче імунітет від зовнішніх вірусів: якщо він міцний, то дитина хворіє рідко, а навіть якщо і потрапляє під вплив якоїсь новомодної епідемі (захоплення соцмережами, модними гаджетами, деструктивним стилями музики, радикальними поглядами тощо), то легко з неї виходить.

Батькам не варто нарікати на «віруси» (садок, дітей з вулиці, критично налаштовану бабусю, шкільний клас тощо), бо причина ховається у слабкому імунітеті – без любові у поданих моделях, які як слід не засвоїлись: проблемна заїжджа родичка чи шкільна вчителька не зіпсує дитячого ставлення до грошей, якщо ви своє насіння (моделі) подаєте з любов’ю і вірою у дитину. Зерно, що посіяне з добривами і за яким доглядають, проросте навіть на поганому ґрунті, і жоден бур’ян не заглушить його.

Спостерігайте за нами у таких соцмережах: Тік Ток, Інстаграм, Фейсбук.

Роман Кушнір (уривок із книги Спосіб мислення, як багатство)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути ТОП відео Гроші та Діти:

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn