Фінансові цілі: як правильно сформувати та досягти

Фінансова ціль – це єдине, що мотивує відкладати  гроші та боротись із спокусою їх витратити. Заощаджувати лиш би заощаджувати – безглуздо і невиправдано. Жертвувати маленькими приємностями заради великих задумів – ось у чому насправді проявляє себе людина, ось як гартується дух і характер.

Дотримуватись основних вимог до постановки й перевірки фінансових цілей і зможете виставити правильні пріоритети і швидко досягнути бажаного!

Ціль та гроші

Якою має бути фінансова ціль?

Наголошу, що визначаючи цілі, важливо записувати їх на папері, користуючись одним із правил керування часом: чого нема на папері – того не існує. Записані цілі, наче під впливом якоїсь магічної сили, люди досягають швидше.

Фінансова ціль повинна узгоджуватися з більш загальними цілями на життя, які відображають ваші цінності та переконання, і правила їх визначення будуть багато в чому перегукуватися. Отож, фінансова ціль повинна бути:

1. Вимірною

Вимірна ціль – це та, яку можна описати цифрами. Фінансові показники задавати начебто простіше ніж показники щастя чи здоров’я: дохід  і капітал грошей вимірюємо в гривнях, житло обліковуємо метрами квадратними. Але для всього потрібно підбирати свої критерії. Що важливіше для автомобіля – потужність двигуна чи витрати палива? А для розвитку бізнесу – виробничі площі чи середній розмір чека помножений на кількість клієнтів.

Все, що неможливо записати цифрами – не є ціль. Все, що описують словами «багато», «часто», «швидко» – й поготів. Людина, яка ставить собі за ціль «заробити гроші», «просто розбагатіти», «отримати швидко гроші» чи «дозволити собі все, що хочу» грається з собою у лотерею без виграшу, оскільки не налаштовує свій мозок на жоден більш-менш прийнятний орієнтир.

Навчіть себе мислити цифрами та всьому задавати чіткі критерії – це дуже важлива передумова перед тим як завжди мати гроші. Перш ніж описати щось аморфним «багато», «дорого», «цікаво» чи «весело», задумайтесь, як це можна описати числами.

Якою має бути ціль?

2. Реальною

Реальна ціль – це ціль, яку ми можемо уявити або зрозуміти послідовність необхідних для її досягнення дій. Реальних і нереальних цілей, як абсолютних понять, не існує. Ціль реальна або ж нереальна для конкретної людини в конкретний період часу в конкретних умовах.

Заробити мільйон доларів – це реально й нереально водночас. Реально для того, хто зумів з долара зробити сотню, нереально для людини, яка лише мріє і говорить, але не діє. Той, хто вміє управляти одиницею справиться і з десятком, той, хто справляється з десятком – управлятиме сотнею. Давши раду сотні – отримає тисячу, а розібравшись із тисячею може переходити до управління десятьма тисячами, після яких відкритий шлях до ста тисяч, а там і до мільйону.

Людина, яка чекає одразу на сто тисяч, отримавши їх, почуватиметься наче учень автошколи, якого посадили в спортивне «Феррарі» на Формулі-1. Зробіть ціль реальною, зрозумівши орієнтовну послідовність дій, що ведуть до її досягнення або не гаючи часу відмовтесь від неї.

3. Цілей повинно бути небагато

Сконцентруйтеся на головному, бо за двома зайцями погнавшись можна жодного не спіймати. Оптимальний варіант – ставити приблизно 2–3 цілі на тривалий період (від 5 років). Зосередьтесь на головному, все решта отримаєте бонусом.

На рік цілей може бути більше, але на довший період часу не рекомендую ставити перед собою забагато цілей. Хочете будинок – думайте про будинок! Міряєте якість життя виробничими потужностями свого підприємства – сфокусуйтесь на них! Для вас є важливою вартість години роботи – аналізуйте все саме з такої позиції! Коли хочеться всього й одразу, то результату не отримаєте.

4. Ціль повинна бути визначеною в часі

Часце теж число і, як у випадку вимірності, нам необхідно його для себе визначити. Людина часто живе за принципом вимушеної необхідності: мушу до другого липня написати проект, тому берусь і роблю. Бо якщо ще є час, то можна відтягнути написання до крайнього терміну, коли вже неможливо відкладати.

Тож, визначившись з цілями, поставте собі запитання:

 • До якого часу я повинен цього досягнути?
 • Чи справді на це потрібно саме стільки часу?
 • А чи не можу я цього досягнути швидше?
 • Що я робитиму, якщо досягну цього швидше чи пізніше, ніж запланував?

Відповідайте собі чесно. Нехай ми досягаємо того, що собі запланували, вчасно. Бо якщо ми кажемо собі «я ще встигну», «почну робити завтра», «в мене ще є час», то насправді викидаємо час до смітника.

Визначеність цілі в часі передбачає, що вже сьогодні ви здійсните перші кроки для її досягнення. Так, вже сьогодні треба зробити перший крок. Не відкладаючи його на завтра чи на далеке у своїй невизначеності потім.

Визначити ціль

5. Ціль повинна бути позитивно сформульованою

Ніколи не думайте чи не кажіть, що ви чогось не хочете, завжди кажіть про те, чого хочете! Зі своїми цілями та мріями потрібно бути дуже обережними, вони обов’язково здійснюються. Думайте про те, чого вам хочеться. Наприклад, якщо людина каже, що не хоче мати такої мізерної пенсії, як її бабуся, то лише підкріплює свої негативні уявлення щодо грошей і моделює у своєму геніальному мозку саме таку старість.

Найпростіший спосіб щось не отримати – це не знати, чого насправді хочеш. «Не хочу працювати з ранку до ночі, як мої батьки», «тільки б не бідувати», «точно знаю, що не хочу мати боргів» – це дорога у власне фінансове пекло. Як неможливо виміряти здоров’я кількістю хвороб, бо воно цілісне і неподільне, так і багатство не можна міряти категоріями бідності. Бо справжнє багатство не є тягарем для свого власника, воно самодостатнє і неподільне на фрагменти, які б суперечили одні одним.

6. Ціль на 100% має бути в зоні вашої відповідальності

«Якщо… », «може», «в принципі», «я не проти», «можливо», «було б непогано… », «ех, якби… », – це все цвяхи в домовину власної цілі. Ніяких якщо!

Ваша ціль залежить тільки від вас! Інакше це не ваша ціль. 99% вашої відповідальності й ви летите в провалля беззмістовності життя.

 • Без чого ви не готові прожити життя?
 • Чого собі не пробачите?
 • Що трапиться, якщо ви не досягнете того, чого хотіли досягнути?
 • Що ви готові зробити, незважаючи ні на що?

На перехресті всіх цих відповідей є істинно ваша ціль. Скажу більше: ви вже її досягнули, потрібен лише час, аби ви навчилися користуватися своїм досягненням. «Я це зроблю», – три слова, які й промовляти не потрібно, але вони вирізняють того, хто насправді хоче й зробить від того, хто лише хоче робити. Отих других є чимало серед нас, а перші – на вагу золота.

7. Ціль повинна заводити!

Це вже швидше перевірка цілі, однак без неї не обійтися.

 • Що ви відчуваєте, коли уявляєте, що досягнули своєї цілі?
 • Це щось буденне й приземлене чи, навпаки, піднесене й одухотворене?

Слово «заводити» – це лише ярлик, бірка до відчуття, тож можете його перейменувати на свій лад. Наприклад, вжити такі слова: мотивувати, надихати, подобатись, заряджати, бадьорити, підштовхувати, окриляти.

Будьте нескромні в своїх цілях, але вибирайте щось насправді для вас важливе. Бо акцент на неважливому приносить лише розчарування. Маленька таємниця: вибирайте цілі пов’язані з творенням, а не споживанням. Новий телефон, авто чи екзотичний відпочинок забуваються і сприймаються як норма вже на наступний день після того, як ми їх здобули.

Проблема багатьох людей, які не досягають значних фінансових результатів у тому, що вони не вміють хотіти, звикли задовольнятися малим. Той же, хто ставить визначні не споживацькі, а бажано глобальні цілі, досягнення яких змінить життя не лише одному мрійнику, а мало не цілому людству, отримає бонусом виконання всіх своїх матеріальних забаганок.

Це було трохи теорії про цілі, а зараз пропоную почати втілювати ці ідеї у життя. Отже, напишіть на аркуші паперу, що ви матимете і чим володітимете більше, аніж зараз, скажімо, через років сорок.

 • Яким майном (рухомим і нерухомим), якими підприємствами (великими й малими), якими депозитами в вітчизняній і іноземній валюті ви володітимете?

Теми духовних і сімейних активів, соціальних здобутків і набутого досвіду ми не зачіпаємо, оскільки все-таки йдеться про фінансові показники, але для власного інтересу можете написати й такі цілі. Всі цілі описуємо відповідно до семи критеріїв. Коли матимете готові відповіді можете продовжити читати цю книгу. Думаю, що це трапиться через два-три роки, бо поставити свою довготривалу ціль (а отже зробити перші кроки на шляху до неї) потребує чимало часу й зусиль. Тому якщо комусь не сила стільки чекати, то рекомендую обдумати свої цілі на десять років.

 • Скільки вам тоді буде?
 • Який це буде рік?
 • Що ви здобудете до того часу?
 • Що матимете й чим володітимете чи користуватиметесь?
 • Банківські рахунки? Доходи? Капітал?
 • Скільки? Чого? Де?
 • Беремо аркуш паперу, ручку та записуємо відповідно до критеріїв.

Буду вірити, що через кілька місяців інтенсивної роботи з власними бажаннями ви вже систематизували їх на папері. У справі постановки цілей не варто поспішати, як і у справі вибору супутника чи супутниці життя. Втім, якщо й це для вас задовго, то пропоную спершу поставити ціль на один рік.

 • Рівно через 365 днів, якщо б ми зустрілись з вами, чим би ви похвалились?
 • Що за той час здобули б?

Рік це дуже багато, тож на тому відтинку часу можна заснувати мультинаціональну компанію, народити дитину, об’їхати десяток країн і написати кілька бестселерів, однак це можливо лише при цілеспрямованому витрачанні свого часу на досягнення цілей.

 • Чого досягне боксер, який на рингу махатиме руками в різні боки?
 • А той, хто спрямовуватиме свої удари в одну точку?

Не розхлюпає свою енергію той, хто знає, чого хоче, інакше не досягнути чогось справді важливого. Пам’ятайте, що люди зазвичай недооцінюють того, що можна зробити за рік при наполегливому вкладанні часу, віри, емоцій, інших ресурсів та не розмінюючись на байдикування.

Наступне, що я пропоную вам зробити – це виписати всі витрати, які вас очікують протягом наступних сорока років: машини, квартири, створені бізнеси, одруження, діти, сади й поля, навколосвітні подорожі, Олімпіади, яхти, видані книги, навчання дітей, – словом все, що приблизно можна виміряти часовими й фінансовими (більше від ваших чотирьох місячних доходів) величинами. Не турбуйтеся на цьому етапі інфляцією, стагнацією чи якимись іншими «об’єктивними» реаліями, адже річ не у них, а в тому, щоб зрозуміти, що я маю і хочу мати.

Якщо ваше бажання справді сильне, то ви досягнете всього, що задумали, незважаючи на жодні обставини!

 

Куди вкласти гроші в Україні

Куди вигідно вкласти гроші в Україні, щоб зберегти заощадження і заробити

У попередніх статтях я багато уваги приділяв тому, як планувати бюджет та розподіляти фінансові потоки, щоб мати заощадження. Але просто відкладати кошти мало – треба,

Читати далі »

Що таке фінансова грамотність та як стати фінансово грамотною людиною

Поруч з базовими навичками грамоти, читання та письма, кожна людина повинна володіти навичками фінансової грамотності. Це та базова компетенція, над якою, освоївши, ми перестаємо задумуватися,

Читати далі »
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ви були тут, а отже готові діяти!

Не відкладайте наступний крок і почніть якісно покращувати своє фінансове життя вже сьогодні!

Перегляньте короткий авторський тренінг Романа Кушніра ПРО ГРОШІ: Як заробити, накопичити і примножити та дізнайтеся

1) Які 5 кроків приведуть вас до фінансової свободи

2) Основні питання для самоаналізу і руху вперед

3) Скільки часу потрібно, щоб перейти на новий рівень грошового потоку

4) Золоті правила накопичення на інвестування

🎁Практичний інструмент для планування особистих фінансів

Базовий тренінг про гроші

Топ аспекти, які повинен знати кожен, хто хоче мати більше + практичний інструмент