Гроші та як правильно інвестувати

Гроші та як правильно інвестувати

Будучи готовими до фінансових дослідів над собою, а також розуміючи, що вчитись варто спершу з невеликої суми, дедалі нарощуючи її, доцільно вивчити певні принципи інвестування, які все ж необхідні для того, щоб «не наламати дров» у тонкому мистецтві збагачення. Причому чим більше аналогій з цими принципами ви знаходитимете у повсякденному житті, тим краще зможете навчитися інвестувати. 

Принципи правильного інвестування грошей

1. Інвестуйте гроші тільки в той актив, поведінку якого знаєте/розумієте/попередньо дослідили

Якщо сусід заробив гроші, продаючи ліс, квартири чи батарейки, то це ще зовсім не означає, що ви теж на цьому
зможете заробити гроші. Так само: якщо хтось з родичів розбагатів на акціях чи золоті, то просто копіювати його підхід нічого не дасть. Також і користуватися чужими поясненнями, а тим більше переконуваннями зацікавлених осіб у вигідності й захищеності вашого вкладу не варто. У інвестора має бути здорова скептичність перед тим, як віддати комусь свої гроші, і мають бути відповіді на вузлові запитання:

  • Звідки береться дохід?
  • Яким ризикам підвладний актив?
  • Хто виступає гарантом повернення? і т.д.

Навчитись ставити собі правильні запитання можна лише інвестуючи, адже це досвід, який приходить з часом. З іншого боку, надмірна недовіра і вагання теж зайві: назвався інвестором – вкладай гроші (негласне правило шахістів: взявся – ходи). Думати потрібно до того, як зробити інвестиційний крок, а після цього розслабитись і насолоджуватись процесом (займатися своїми звичними справами).

Рекомендуємо книгу “Розумний інвестор. Стратегія вартісного інвестування“Книжка для всіх, хто цікавиться або займається інвестиційною діяльністю, бізнес-аналітиків, фінансистів та біржевих брокерів.

2. Гроші люблять спокій

Інакше кажучи: постійність дає стабільність. Якщо постійно перекладати гроші з валюти у валюту, з активу в актив, з банку в банк то «по дорозі» відбуватимуться невеличкі втрати на комісії, платі за трансакції, юридичні послуги тощо. Немає сенсу перекладати з інвестиційного проекту в бізнес, а з бізнесу далі у банк, а з банку через місяць, лякаючись валютних коливань, перекладати в юані, бо на кожному з цих етапів губиться частка сили цих грошей. Окрім того, людина завжди перебуває у стані стресу, бо постійно шукає більш вигідних чи менш невигідних способів примноження, відволікаючи час і ресурси, які могла б вкласти у щось інше, поки гроші спокійно заробляють самі на себе.

Одне із завдань інвестування полягає в тому, щоб вивільнити свій час, відповідно, якщо процес інвестування стає роботою зі щоденним загляданням на графіки і перечитування новин про тренди, то це відволікає людину від основної суті, а отже, замість того, щоб допомагати ставати кращим, заважає такому процесу.

3. Всі інвестиції необхідно диверсифікувати!

Загалом рекомендую почати вивчати тему інвестування саме з поняття диверсифікація. Воно походить від латинських diversus — різний і facere — робити. Навіть на цьому одному слові можна побудувати всю свою інвестиційну модель.

Бо якщо у вас є сумнів:

  • у що вкладати – продиверсифікуйте;
  • якщо хочете мінімізувати ризики – диверсифікуйте;
  • збільшити прибутки – диверсифікуйте;
  • спати вночі спокійно – диверсифікуйте.

Диверсифікація – це хороший спосіб убезпечити себе від потрясінь фінансового ринку і займатись улюбленою справою.  Диверсифікацію можна проводити в рамках одного інструменту (наприклад, золото в банку, золото в дорогоцінних монетах, золоті прикраси), а також в межах різних властивостей різних інструментів (термінів, країни резидентства, сум, ризиків тощо). Як кажуть банкіри, не можна всі яйця носити в одному кошику і відповідно всі гроші тримати в одному інструменті, бо навіть якщо зараз він дає максимальний приріст, то все одно прийде час, коли він стане надто ризикованим. Так само і в залежності до різних інструментів і власної схильності до ризиків варто розділяти (диверсифікувати) свої вклади в інструменти різних стратегій – агресивної, поміркованої і консервативної.

Як приклад наведу відповідь на запитання, які мені часто ставлять: у яку валюту варто вкладати гроші, або який мій прогноз росту для долара чи євро, гривні, злотого чи юаня. На такі запитання я зазвичай відповідаю, що поняття не маю, ані який зараз курс, ані яка буде динаміка курсів. Потім, щоправда, пояснюю, що мої слова означають не те, що я справді не орієнтуюся в цьому питанні, те, що я відношу його до неважливих.

Слідкувати щодня за динамікою курсу – це робота не інвестора, а працівника пункту обміну валют. Інвестор повинен насолоджуватись своєю основною діяльністю і  спати спокійно, навіть не переглядаючи новин. Якщо стратегія добре продумана і, щонайголовніше, диверсифікована, то сенсу спостерігати за тимчасовими коливаннями на ринку, які все одно будуть, та спекулятивними заявами політиків і сивіти від чуток, що поширюють бабусі на лавочці біля під’їзду, геть немає. Що ж стосується валют, то виберіть собі дві основні світові, рідну національну плюс, можливо, ще одну валюту тої країни, в якій передбачаєте навчання, подальше проживання або тривалу подорож – вкладіть пропорційні суми у них і докуповуйте по мірі свого збагачення, не як ціль, а як своєрідну фінансову страховку на випадок непередбачуваних обставин. Тому залиште неспокійний сон для керівників нацбанків різних країн, а собі візьміть час на радість від улюбленої діяльності.

Гроші люблять спокій

4. Можливі прибутки повинні бути більшими за можливі втрати/ризики.

Не варто стрімголов кидатись у сферу інвестування, наче голодний собака на кістку, якщо можливі ризики втрати перевищують можливості доходу – це типова позиція азартних картярів, які йдуть ва-банк не тому, що це продумана цілеспрямована дія, а тому що їх віра у щасливу зірку здобуває перемогу над голосом логіки і знанням загальних математичних правил.

У кожної інвестиції повинне бути позитивне математичне очікування – виписана і у грошах обчислена на папері сукупність переваг і недоліків вкладу з обов’язковим врахуванням і розумінням того, що насправді ставиться на кін і які шанси неповернення вкладу.

Читайте попередню статтю “Вкладай гроші в інвестиції

5. Довгострокові кошти слід вкладати в довгострокові проекти, короткострокові кошти – в короткострокові.

Це так зване золоте правило інвестування. Тобто перед тим, як вкладати скільки-небудь у що-небудь, задумайтесь, протягом якого часу ви готові не розраховувати на ці гроші.

У побутовому вигляді нерозуміння цього принципу призводить до того, що молода пара, яка щойно побралася і хоче через місяць поїхати на відпочинок (проїсти), бажаючи заробити, вкладає гроші у ринок акцій, і звісна річ, втрачає левову частку весільних грошей, тому замість десяти днів у Хорватії їде на два дні на найближче озеро. От і пожили у своє задоволення. Звісно, це гротескний приклад, але якщо поспостерігати глибше, то в більшості фінансових проблем переважає саме нерозуміння людьми (горе-інвесторами) термінів «своєчасність» і «довготерміновість». Якщо вам потрібні будуть оці гроші на будівництво влітку, а зараз на дворі січень, то їх у жодному випадку не можна вкладати у щось більше, аніж покласти на депозит, який краще диверсифікувати або витратити на матеріали, але не вкладати в активи, які мають набагато триваліші хвилі (тривалість підйому) і волатильність вартості (мінливість коливань), такі як золото, ПІФи, акції чи квартири для подальших спекуляцій.

6. Вибирайте інвестиційну стратегію, протилежну до масової

Мабуть, це найбільш суперечливий пункт, однак якщо не сприймати його надто буквально, то направду можна передбачати, коли і з якого інструменту варто виходити (продавати), а коли навпаки заходити (купувати). Якщо навіть тітка, яка ніколи не виїжджала далі рідного села говорить про те, що треба вкладати гроші у такий-то інструмент – можете бути певні, дуже скоро бульбашка прибутковості лусне. Бо якщо всі говорять про щось, то час ринку того чогось добігає кінця. Якщо актив справді дуже перспективний, то про нього не кричатимуть з усіх кутків, натомість, коли щурі вже зібрались тікати з корабля, то саме їх інтерес полягає в тому, щоб підбадьорювати капітана дірявої посудини. Натомість, якщо ви чуєте песимістичні настрої і зневірені міркування більшості про те, що у це (акції, золото, банки, монети, ПІФи тощо) вже більше ніхто не вкладатиме, то згадайте, що саме перед світанком найтемніша ніч, а перед бурею завжди є затишшя.

І пам’ятаючи про інші принципи інвестування, пригляньтесь, чи не продають зараз за ціною паперу те, що через десятиліття знову коштуватиме казкові суми. Є чимало прикладів, коли інвестори багатіли просто розуміючи монадну істину: все, що було дорогим, з часом ставатиме дешевим, а все, що дешеве, обов’язково знову підніметься в ціні. Той, хто вірить в актив і купує його, коли ціна досягає дна, заробляє значно більше, аніж ті, хто просто вірить у правильність своїх інвестицій.

Запрошуємо на наш курс “Інвестуй, навчайся, розвивай особистий бренд

7. Ставтесь до грошей, які ви інвестуєте, як до тих, які ви вже втратили

Це суто інвестиційний принцип, який дозволяє людині залишатися незалежною не тільки від бідності, але і від власних інвестицій, бо постійне перераховування своїх прибутків і маєтків нічим не відрізняється від того, щоб поклонятися шматку золота, як це робив один багатій у Гомерових байках, а це ж не робить людину ані щасливішою, ані багатшою. До відкладених грошей не повинно бути жодної прив’язки. І коли мене запитують: «А коли я зможу використати свої заінвестовані гроші?», я відповідаю: «Ніколи!» Не тому що «ніколи», а тому що на це не варто орієнтуватися.

Всю роботу, пов’язану з фінансовим аналізом, варто проробити до того, як ви переступили поріг фінансового закладу,  вже коли підписуєте договір і передаєте гроші, хвилюватись, як зрештою і очікувати манни небесної, яка зараз от-от звалиться на вас, не варто.

Виробіть у собі відношення: я не для себе інвестую, а для внуків. Колись те, що я відклав, буде для них пристойним стартом, а якщо й ні, то найважливіше, що я отримую – це не проценти по вкладу, а свій новий спосіб мислення багатої людини. Важко відійти від споживацького мислення, але це поступово робити необхідно, і вміння вкладати, не очікуючи повернення, у цьому нам добряче може допомогти.

Спостерігайте за нами у таких соцмережах: Тік Ток, Інстаграм, Фейсбук.

Роман Кушнір (уривок із книги «Багатство як спосіб мислення»)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути ТОП відео про Гроші:

Як правильно рахувати гроші за годину

Скільки коштує ваш час? Як правильно порахувати вартість години на роботі

Вміння правильно порахувати вартість своєї години роботи – перший крок до особистої ефективності та збільшення доходу. Формула для розрахунку на диво проста, потрібно лише X поділити

Читати далі »
Як взяти під контроль свої гроші

Як взяти під контроль свої гроші: 9 питань для ефективного управління фінансами

Управління своїми фінансами – це важлива частина фінансової грамотності. Важливо навчитися правильно розпоряджатися своїми грошима як на етапі заробітку, так і на етапах планування та

Читати далі »
Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn