Визначення своєї цілі

Лупайте сю скалу! Нехай ні жар, ні холод
Не спинить вас! Зносіть і труд, і спрагу, й голод,
Бо вам призначено скалу сесю розбить.
Іван Франко
Дайте людині ціль,
заради якої варто жити
і вона зможе вижити
у будь-якій ситуації.
Й.В.Гете

визначення своєї цілі

Якщо ми почали вчитись домовлятися зі собою і Всесвітом й, окрім того, обрали собі своє призначення, то можемо зафіксувати наш успіх, виписавши його у вигляді цілей. Це є чи не найкращим і, водночас, необхідним способом для пришвидшення власних досягнень.

Чим важливі для нас цілі?

Наші цілі – це дуже особиста, ба навіть інтимна річ, і хто не визначить собі їх – приречений блукати, досягаючи цілей інших людей. Адже не буває так, що людина жива, а мети не має. Може бути лише, що вона сама про неї не знає, тобто, сама цього не розуміючи, обслуговує інтереси інших людей. І доки у людині хоча б жевріє життя, доти можемо бути певні, що десь у глибині душі вона підсвідомо знає відповідь на глибинне питання «Для чого жити?», а коли ціль велика, то життя людини просто-таки битиме ключем, поглинаючи, захоплюючи й об’єднуючи все і всіх навколо.

Майбутнє неможливо спрогнозувати, але його можна створити. Навіть більше – воно вже записане у щоденниках, блокнотах чи просто у думках тих людей, які ставлять собі цілі, а отже, знаючи, чого вони хочуть, наближують час, коли вони це матимуть. Так, найближче майбутнє вже визначене, його залишається лише прожити. І воно, хочемо ми того чи ні, буде таким, яким його бачать ті, хто декілька років тому усвідомив, чого насправді хоче, і почали діяти у тому напрямку.

Якщо ж ми почнемо ставити цілі від сьогодні, то претендуватимемо вже на те, щоб виплести павутину майбутнього уже не на наступний день, а за декілька років. Але якщо і зараз не почнемо, то ризикуємо прожити все своє життя так, що воно ані дня не буде нашим, а весь час чиїмсь.

Немає нічого такого, чого б не могла зробити людина, яка справді того хоче. Немає такої бездіяльності, якої б не змогла виправдати людина, яка чогось не хоче робити. Хто по який бік барикад перебуває – покаже лише час.

Якщо пошук призначення – це постійне запитування себе «Хто я?» і «Для чого я живу?», то ціллю людини є відповідь на внутрішнє питання «Чого ти хочеш?». До того ж, масштаб не має значення: це питання доречне і у дрібному побутовому конфлікті, і у спілкуванні з бізнес партнерами, і у продумуванні своїх потреб перед походом у крамницю, плануванням наступного року чи розмірковуванням про власну старість. Найрізноманітніші дослідження засвідчують, що людина, яка ставить цілі за інших рівних умов отримує більше, аніж її колега, який «живе, бо живе», не задумуючись ані про сенс, ані про завтрашній день.

Читайте ще статтю із блогу Ключові показники ефективності”

Цілі – це часто локомотив нашого життя, за яким у вагонах їдуть Щастя, Любов, Багатство, Здоров’я, Порозуміння, Кар’єра, Дієвість та інші якості, про яких ми часто роздумуємо, мріємо у повсякденні. Якщо локомотив добрий, то потяг таки прибуде до далекого пункту призначення, а якщо поламаний чи взагалі відсутній, то тягатимуть його вагони з депо до депо чи з часом порозкидують на інші локомотиви. Дуже часто, на превеликий жаль, більшість людей, які нас оточують, та й, зрештою, просто більшість людей, не знає своїх цілей.

Живуть, щоб жити, бо що ще робити?

День у день живуть із тим самим кругообігом труднощів, проблем і марних сподівань на краще завтра, але так і не отримують ані користі, ані радості від прожитого дня. І причину такого стану речей завжди можна знайти у відсутності цілі: чи то короткотермінової, чи то на все життя, чи то записаної, чи бодайдобре продуманої.  Нема відповіді на питання «Для чого?»– немає успіху, нема наснаги для досягнень, немає порозуміння з близькими, немає віри у людей і впевненості у майбутньому. Нічого доброго немає.

важливі для нас цілі

Чому цілі потрібно визначати?

Визначена мета – це направду панацея від більшості хвороб, це наче нова батарейка для старого годинника, наче дрібка солі для прісної страви, наче крапля води для готової до проростання зернини.

Натомість, часто доводиться спостерігати, як люди:

 • працюють чи навіть будують кар’єру, не розуміючи, для чого воно їм,
 • заводять сім’ї і народжують дітей, бо так треба,
 • здобувають наукові ступені, керуючись тим, що їм хтось сказав, що це потрібно,
 • розпочинають власний бізнес, не знаючи, для чого це їм здалось.

Причиною будь-якого конфлікту чи побутового непорозуміння точно є те, що учасники не знають, чого вони насправді хочуть. Втім, часто сторонній спостерігач, навпаки, переконаний, що учасники конфлікту дуже добре все знають – але це не так: той, хто знає, чого хоче, не буде конфліктувати, так само, як людина, котра направду поспішає, не буде виходити з автомобіля, щоб прочитати лекцію підліткам, які курять на зупинці, про шкоду від цигарок.

Коли є відповідь на питання «Для чого?», відповідь на питання «Як цього досягти?» знаходиться дуже швидко. Проблема полягає у тому, щоб зрозуміти, чи маємо ми перед собою загальну картину і розуміння, до чого ми йдемо.

Рекомендуємо книгу “Зроби це зараз. 21 чудовий спосіб зробити більше за менший час”. Успішні люди не намагаються зробити все й відразу – вони вміють концентруватися на найважливішому. Це видання навчить вас бути ефективним та використовувати свій час з максимальною користю!

Уявімо собі олімпійського чемпіона зі стрільби з лука, якогось корейця, італійця чи українця. У нього дужі і вправні руки, якими він спритно натягує тятиву, а ще у нього неймовірний досвід і правильна техніка.

 • Але що буде, коли йому зав’язати очі і навколо порозставляти нерухомі мішені?
 • Чи допоможуть йому всі його навики та здібності?

Хто швидше у таких умовах поцілить у мішень: він чи звичайний сільський парубок, який вперше тримає у руках справжній лук, і, хай не точно та не так спритно, але все ж в правильному напрямку запускає свою стрілу. І навіть якщо йому не вдасться поцілити «у яблучко» з першого разу, та те, що він таки потрапить, якщо стрілятиме, хай навіть підійшовши до своєї мішені впритул, – все ж очевидно. Така дрібна деталь – пов’язка на очах, але як вона змінює шанси кожного з учасників у досягненні бажаного результату.

 • То ж навіщо вкладати у власну ефективність, якщо ми не готові зняти полуду з очей і зрозуміти, чого ми насправді хочемо?
 • Чи ви коли-небудь бачили дерево без коріння?

Якщо ви зараз перебуваєте у якомусь приміщенні, то дозвольте запитати:

Чи ви бачите його фундамент?

Загалом не видно фундаменту свого будинку. Та напевне – він таки є. Бо якби його не було, будівля не витримала би і першої зими чи сильного дощу. Втім, часто люди, зводячи будинки свого життя, забувають закласти підвалини: працюючи, щось постійно роблячи, щоденно чимось займаючись, ніколи глобально не замислюються, для чого вони роблять те, що роблять. Фундамент не потрібен, доки світить яскраве сонечко і повіває теплий та приємний весняний вітерець. Його справжню необхідність можна відчути лише тоді, коли відбувається землетрус, засипає сніг , здіймається шквальний вітер. Може, будинок без фундаменту і вистоїть першої зими, але цілком ймовірно, що вона для нього буде і останньою. Натомість будинок з міцними підвалинами може пережити навіть воєнне бомбардування і бути згодом наново відновлений.

Не хочете укріпити фундамент свого «будинку життя» глибшим сенсом просто зараз?

цілі потрібно визначати

А ви хочете бути ефективними у своїй роботі? Навчимо! Запрошуємо на онлайн програми:

Ціль – це стержень, який дозволяє людині триматися рівно, коли інші гнуться і, водночас, будучи пластичними, не ламатися. Наявність цілей – запорука того, що ми обов’язково піднімемось після падіння. Це наш козир у взаєминах із Всесвітом: скажімо, запізнюємось ми на якусь важливу зустріч, і тоді згадуємо про якусь свою ціль – і на дорозі перед нами затор сам по собі розсмоктується, або людина відчуває що ось-ось захворіє, тоді вона згадує про якесь важливе завдання, яке має зробити, і про те, що на хворобу у неї немає часу, і всі симптоми минають. Цілі не потрібні, коли все добре, а хоча саме тоді про них і потрібно думати, натомість вони необхідні в умовах невизначеності і труднощів, але вже тоді про них думати пізно.

Можливо, не завжди очевидно, втім, звичка щораз перепитувати себе:

 • Для чого ти це робиш?
 • Яка твоя ціль?
 • Чого ти хочеш?
 • Навіщо це тобі?»

Це формує у нас чудове відчуття присутності «тут і зараз», доцільності дій, а разом із тим дає змогу не брати у своє життя зайвого. Не можна переборщити з внутрішніми запитаннями про цілі, так само, як не можна жити з надмірним сенсом – таким маслом каші точно не зіпсуєш.

Втім, для того, щоби мета працювала на нас, а не ми працювали на неї, вона має бути сформульована і визначена правильно. Тобто у певних критеріях і баченнях, за певним шаблоном. Тоді її буде зручно «нести», наче валізку на коліщатках, а не як чемодан без ручки. Часто ціль схожа на ярмо, до такої цілі треба себе постійно підштовхувати . Але є і її інший варіант – така, яка надає крила, або, як я кажу, яка володіє вранішньою виштовхувальною силою – не дозволяє спати довше, аніж це мінімально необхідно, задаючи прискорення для досягнень протягом дня.

Ми є у Телеграм-каналі, Instagram, YouTube-каналі, TikTok. Долучайтесь! В нас багато цікавинок для вас! А ще вирушайте у «SPEмаркет» за новими навичками та знаннями.

Роман Кушнір (уривок із книги “Створюй“)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути відео:

 

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn