Про гроші та як стати фінансово незалежним

Про гроші та як стати фінансово незалежним

Зневажати гроші легко людині багатій або тій, що позбавлена потреб.

Андре Моруа

Що потрібно знати про гроші та фінансову незалежність?

Що потрібно мати для досягнення фінансової незалежності, тобто які ресурси і які етапи потрібно пройти:

 • необхідно знати свої цілі на довготермінову перспективу (той, хто знає «Для чого?», здолає будь-яке «Як?»),
 • необхідно скласти довготерміновий фінансовий план (мати карту території, по якій рухатися),
 • надалі відкладати гроші і контролювати витрати, і при цьому ще треба примудритись перевести пасиви в активи, так як гроші мають робити гроші і «порозумітися» зі своїми активами, тобто набувати їх.

Але для досягнення отої відомої фінансової незалежності ще потрібно знати, що воно таке і коли вона настає. Бо направду дуже важко досягнути чогось-того-невідомо-чого.

Поставлю вам три запитання, які стосуються грошей:

 1. Що для вас означає «фінансова незалежність»? (дайте визначення)
 2. Як ви знатимете, що досягли фінансової незалежності?
 3. Коли (вкажіть час) ви досягнете фінансової незалежності?

Навряд чи зможе спринтер досягти фінішу, якщо фінішна стрічка буде захована в неочевидному місці. Тож спершу потрібно визначитись, що і коли досягати, а вже потім «вибігати» на дистанцію.

В іншому випадку відбудеться те, що і з пасажиром у такій притчі: 

ПАСАЖИР

Один чоловік, сидячи в купе поїзда, після кожної зупинки нервово поглядав на свій годинник, а потім деякий час зосереджено дивився у вікно.

– Не можете дочекатись своєї станції? – врешті не втримавшись, запитали його сусіди.
– Ні, я вже давно проїхав свою станцію, але мені так зручно тут сидіти і такий чудовий краєвид за вікном.

Читайте ще “Секрети мати гроші: активи та пасиви

Або не менш нереальна, з точки зору логіки, але така чесна і неоднозначна історія про людину, яка рухається не в тому напрямку:

ШВИДКІСТЬ

Одного разу Ходжа Насреддін з кумом їхали на бричці. Коні добряче розігнались і проїхали ту дорогу, на яку потрібно було повернути.
– Ей, куме, – гукнув кум Ходжі, який тримав віжки,– ми їдемо не туди! Чого ти не завертаєш коней?
– Та яка різниця, – відповів Ходжа, – зате подивись, з якою швидкістю ми їдемо!

Для життєвого руху важливий не тільки напрямок, але і швидкість та час. Без цих параметрів ми приїдемо не тоді, або не туди, що в житті рівнозначно – не доїдемо. Тож почнемо з початку і будемо шукати визначення фінансової незалежності. Не таке, яке було б правильне для всіх, а таке, яке б підходило саме вам.

Реєструйтесь на курс “Стартап на мільйон: як запустити свою справу без зайвих помилок і втрат?

Що потрібно знати про гроші

Що таке фінансова грамотність?

Я часто прошу дати визначення поняттю «фінансова грамотність», і тому насправді чув і читав їх чимало. Мова йде не про енциклопедичні визначення з різних підручників – ми все рівно живемо не тим, що написано кимось, а тільки тим, що є у нашому серці, – а про ті визначення, які людина пише «від душі» в умовах обмеженого часу. Деякі з них видають відверто бідний спосіб мислення свого власника, інші є надто складними і заплутаними, ще деякі характеризують особливі позитивні риси людини. Не можна з одного визначення зрозуміти «все» про людину, однак воно – це кінчик нитки Аріадни, яка спроможна вивести із лабіринту людської душі. Нижче, наче картоплю з мішка, «висипаю» десяток найрізноманітніших визначень і пропоную вам самим розібратись, як яке визначення характеризує власника. Саме як характеризує, а не «яке є добре, а яке погане», бо будь-яка оцінка людини чи її дій закриває нам шлях до розуміння її поведінки. А окрім того, чесно було б перед тим, як почати аналізувати інших, спершу написати своє визначення. Отже, далі представлена незначна частина визначень, які я зібрав від людей різного віку, статі й достатку, для того, щоб можна було краще зрозуміти їх поточні фінансові моделі.

Відповідно, для декого фінансова незалежність – це:

 • можливість ні від кого не залежати у фінансовому плані;
 • здатність задовольняти свої базові потреби;
 • фінансовий стан, при якому можна генерувати і втілювати власні суспільно-корисні ідеї;
 • коли ти не бідний;
 • спроможність індивідуума задовольняти весь спектр своїх потреб і бажань;
 • гроші, за які можна робити все що завгодно;
 • вміння самостійно забезпечувати себе з власних джерел пасивного прибутку, насолоджуючись життям;
 • коли є багато грошей і не треба думати, де їх взяти;
 • стан, при якому особа сама заробляє собі на прожиття і не потребує допомоги ззовні;
 • те, заради чого людина жертвує своїм здоров’ям і марнує життя;
 • незалежність від будь-кого;
 • постійна робота, яка приносить стабільний дохід, при якому людина може покладатися лише сама на себе;
 • коли у тебе є час втілювати свої задуми і мрії;
 • комплексне поняття реалізації суспільної сутності людини в інвестиційно-збагачувальний спосіб у капіталістичній системі;
 • те, що необхідно досягнути для того, щоб реалізувати свої цілі;
 • самостійність у забезпеченні потреб власних і своєї сім`ї;
 • коли людина ні від кого не залежить і почуває себе добре;
 • стан душі людини, при якому вона задовольняється тим, що має.

Кожне з цих визначень – це частинка способу мислення, а отже, і моделі поведінки людини. Фрагмент цілого. Можливо, навіть варто сказати, що це путівник по майбутньому людини, план її досягнень. Ми ж бо створюємо свою реальність самі. Більше того, своїми вчинками, словами і думками ми вже створили своє життя на наступні три-п’ять-десять років, тобто наша майбутня реальність вже сформована минулим, і нам залишилось лише її прожити. А зараз ми моделюємо своє майбутнє вже на пізніші періоди.

Рекомендуємо книгу “Мої Гроші. Як розумно витрачати, заробляти і заощаджувати кошти

Наступне, що важливо для себе визначити, це скільки часу у вас є для досягнення фінансової незалежності.

Який термін ви даєте собі?

Що таке фінансова грамотність

Це питання у нас стояло третім, але без проблем можемо на нього відповісти раніше. Час, коли ви розбагатієте залежить саме від вас. Якщо ви «призначите» собі багатство на 25 років – отримаєте, на тридцятиліття – будь-ласка, приурочите до п’ятдесятиріччя чи виходу на пенсію – тоді й матимете. Дехто підсвідомо прив’язує багатство до одруження чи зміни роботи або відкриття власного бізнесу – якщо в реальності людини це справді важливо, то так воно і буде. Для декого фінансова незалежність настане у молодому віці, для декого у зрілому чи старшому, для декого не настане взагалі. І питання тут зовсім не в можливостях чи рисах характеру людини, а, як завжди, в її способі мислення: на коли людина собі напланує, на тоді й отримає.

Наш мозок постійно вимагає орієнтирів, що особливо важливо в умовах невизначеності. І якщо ми їх не задаємо, то він, наче маленька дитина, «тягне з землі все підряд», тобто неперебірливо сам починає нас орієнтувати на невизначене «потім», яке не настане ніколи. Цей процес необхідно очолити свідомо. Заплануйте свою незалежність.

Призначте собі час, коли ви розбагатієте, і ваш мозок, як вірний помічник, допоможе вам у цьому. Я знаю не один приклад людини, яка прийняла рішення розбагатіти до такого віку чи до такого-то року, чи до певної події – і ціною важких, але вартих того зусиль, досягла цього. Для віруючих людей може підійти спосіб давання обітниці – «якщо я до такого-то часу розбагатію/матиму/стану/здобуду… – то…», для людини, яка звикла досягати заради когось, підійде обіцянка «я зроблю це заради…», комусь буде достатньо і звичного внутрішнього розуміння «мені треба розбагатіти до такого-то часу». Кожний по-своєму. Головне, щоб ви знайшли свій шлях і основоположний мотив і призначили собі час на здобуття власної фінансової незалежності.

Якщо ми знаємо, що таке для нас «фінансова незалежність», яку саме ми готові досягати, і окрім цього маємо часовий орієнтир, до якого віку чи на який час маємо її здобути, то докладати зусиль стає набагато простіше, вони стають концентрованими, а отже, скоро приведуть до результатів. Для того щоб допомогти собі, можна означити ще проміжні орієнтири. Так, ніби на фінансовій дорозі – автомагістралі – знаючи, куди ми їдемо і коли ми маємо приїхати, було б добре мати дорожню розмітку, бордюри обабіч, захисні паркани і дорожні знаки, щоби постійно можна було орієнтувати себе і не з’їжджати на обочину.

Таким допоміжними орієнтирами можуть стати коефіцієнти фінансової незалежності. Пропоную класифікувати їх за трьома групами:

 • Матеріальні – пов’язані з грішми і матеріальними активами, що їх так чи інакше можна перевести у гроші (основним вимірником будуть грошові одиниці);
 • Соціальні – пов’язані з нашим місцем і реалізацією серед собі подібних, тобто у суспільстві, які здебільшого не мають вимірників і є швидше якісними, аніж кількісними;
 • Часові – пов’язані із затратами нашого часу, необхідними для досягнення того чи іншого фінансового рівня, які вимірюються зазвичай у годинах.

Як і завжди, цей перелік не є вичерпний, більше того, можна не орієнтуватись на всі пункти, однак спробуйте застосувати для себе максимальну кількість перелічених показників і ще знайти свої власні.

Спостерігайте за нами у таких соцмережах: Тік Ток, Інстаграм, ФейсбукТелеграм канал на тему бізнесу.

Роман Кушнір (уривок із книги «Багатство як спосіб мислення»)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути ТОП відео на Гроші та Бізнес:

 

 

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn