Емоційний ресурс

люди ресурси взаємозвязки

Емоційна ресурсність: як опанувати себе?

Емоційна ресурсність – це здатність людини справлятися зі своїми емоціями у будь-якій життєвій ситуації, водночас зберігаючи бадьорість і вміння приймати, розуміти, цінувати й любити себе й інших людей. Для кращого трактування ресурсів аналізуватиму їх у тезах.

“Логічні складники цілі”  (детальніше у статті):

1. Ціль має бути вимірною – визначеною у цифрах і розмірних одиницях.
2. Взаємоузгоджуваність – короткотермінові цілі мають виступати підґрунтям для цілей на довшу перспективу.
3. Ціль має бути реальною – такою, яку ми можемо собі уявити, так само, як і приблизну послідовність дій до її досягнення.
4. Довготермінових цілей має бути небагато –десь 2–4.
5. Тривалість досягнення цілі має бути визначена у часі.

Одиниці виміру

На відміну від часової чи матеріальної ресурсності, тут доведеться прийняти якісь абсолютно умовні одиниці, наприклад, «лояльність» нашу до когось чи чиюсь до нас. Фактично лояльність – це швидкість дослухання до нашої думки й вчинки чи слова відповідно до наших побажань.

Звідки береться?

Напрацьовується в процесі комунікації й загалом взаємодії людей між собою. Кожна добра чи зла дія або слово якось оцінюється учасниками. З часом розмір ресурсу здатен змінюватися через «домальовування» очікувань чи «викривлення» минулого. Тобто ми можемо знецінити чи переоцінити чийсь внесок у нас або, навпаки, свій внесок у когось. Минулі здобутки легко піддати інфляції.

Коли з’явився?

Емоційний ресурс – суто соціальне явище. Не може бути цього ресурсу без взаємодії між людьми. Відповідно, час еволюційної появи збігається з часом становлення Homo sapiens як соціальної істоти. Тобто з етапу появи нашого виду, близько 200 000 років тому. В інших представників соціальних приматів теж існує цей ресурс.

Хто його видає?

Бали лояльності видають люди одні одним. Зазвичай у процесі обміну. Хоча можуть видавати (чи забирати), просто думаючи про когось.

“Генетична психосоматика” – це реально?! Ми живемо в надзвичайні часи, коли кожен може проаналізувати свій генетичний код за допомогою сучасних технологій і здобути найточнішу інформацію щодо можливостей або навіть загроз власних тіла та психіки, що були подаровані нам предками.

Де обліковується?

Це єдиний ресурс, який обліковується не у нас, а у думках інших людей про нас. Фактично ми ніколи точно не знаємо про рівень лояльності, доки не дамо запит на її видачу (попросимо когось про послугу) або доки не отримаємо щось від іншої людини добровільно.

долари ресурси кількість

Що є платформою?

Що вищий рівень біологічного ресурсу, то загалом більший рівень емоційного ресурсу. Це, звісно, не обов’язкове правило, але кореляція існує.

Як витрачається?

Ми витрачаємо емоційний ресурс, коли щось отримуємо для себе від іншої людини, а вона докладає зусиль. Хоча, з іншого боку, якщо хтось для нас щось зробив, то не завжди «списав» із нашого рахунку певну суму балів, інколи, навпаки, «дописав», однак так само збільшив рахунок з очікуваннями. Також немає очевидного зв’язку із видаванням компліментів, проханнями, обіцянками чи іншими діями. Ми зараховуємо і витрачаємо емоційний ресурс крізь «чорну скриньку» – складні хитросплетіння минулих спогадів, поточних дій і майбутніх очікувань.

Як обмінювати?

Найкращий варіант обміну це зарахування ресурсу за вчинок іншої людини. Інакше є спокуса обманутися власними очікуваннями й «домалювати» зайве, або, навпаки, зневажити внесок іншої людини.

Як природно відновлюється?

Якщо ви не робитимете «нічого поганого», враховуючи минулі взаємини, інші люди з вашого оточення зараховуватимуть вам щодня трохи емоційного ресурсу.

Який природний знос?

Навіть якщо ви нічого не робитимете, то ті люди, з якими маєте дуже добрі стосунки, потрохи вам списуватимуть бали лояльності. Фактично ресурс піддається тенденції повернення до середнього у майбутньому. З родичами природний знос повільніший, ніж із друзями, оскільки діє правило спільної крові.

ресурс земля процес

Які борги ресурсу маєте?

Порахуйте, скільки ви всього пообіцяли дружині чи чоловікові, батькам і дітям, керівникам і працівникам, друзям і колегам, і знатимете, скільки емоційного ресурсу ви тримаєте в «облігаціях» – тобто у боргах. З іншого боку, хтось так само має «борг» перед вами.

Нюанси й особливості

Емоційний ресурс – найскладніший з усіх, оскільки враховує складну соціальну взаємодію між людьми. Його важко виміряти й легко можна обманутися. Людство ще довго не створить робота-гуманоїда, який би враховував усі тонкощі обміну цим ресурсом і інші розрахунки, пов’язані з ним (накопичення, облік, борги тощо), які так вправно ми навчилися робити (або, точніше, під які «заточений» мозок Homo sapiens).

Скільки максимально можна втратити за один день?

Загалом можна повністю обнулити свій банк емоційного ресурсу, який тримає інша людина, навіть за один день, вчинивши щось надзвичайно недружнє/підступне/жахливе. Як кажуть, «репутацію» (близька родичка лояльності) треба напрацьовувати роками, а втратити можна за день. З іншого боку, зазвичай навіть після суттєвих витрат існуватиме тенденція повернення до середнього рівня.

Скільки максимально можна заробити за один день?

Важко здійснити такий вчинок, щоб у рази підняти лояльність іншої людини до себе, особливо якщо банк лояльності й так на високому рівні. Хоча, коли стосунки тільки розпочинаються, то можливе дуже бурхливе зростання «балансу рахунку» як завдяки очікуванням, так і завдяки низьким стартовим позиціям. Образно кажучи: з гривні до десяти «вирости» просто, а от з мільйона до десяти – уже складніше, хоча і там, і там збільшення відбувається у 10 разів.

Бізнес-інкубатор: онлайн курс по систематизації для власників бізнесу – хочете систематизувати свій бізнес? Тоді Вам необхідний цей легендарний курс від SPE! Тепер у онлайн форматі.

Скільки максимально можна накопичити?

Ресурс не так легко піддається накопиченню, крім варіантів взаємодії з людьми спільної крові. Які б чудові у вас не були стосунки (з будь-ким), але їх потрібно постійно підтримувати. Минулі здобутки навіть якщо бувають, то стрімко знецінюються під впливом часу. З іншого боку, підозрюю, що існує певний мінімальний рівень, до якого може опуститися лояльність людини, проте не нижче за нього (наприклад, ми мали з кимось добрі стосунки, а тепер не взаємодіємо). Ймовірно, цей рівень індивідуальний і залежить від загального ставлення людини до себе і світу навколо.

У чому основні лайфхаки для напрацювання ресурсу?

  • Навчіться вміло відстоювати свій кордон.
  • Грамотно рахуйте, скільки берете і скільки віддаєте.
  • Грайте в правильні ігри.
  • Залатайте дірки в емоційному відрі.
  • Не марнуйте час на те, що не накопичує ресурс.

Автор: Роман Кушнір (“Ресурсність: математика самореалізованої людини“)

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn