Що робить оратора великим

великий оратор

Я запропоную вам три концепції про те, що робить оратора великим. Це три варіанти на вибір, які хоч і не перетинаються, однак не знаю, як їх звести до чогось одного. Можливо, вам підійде і буде достатньо одного підходу, можливо зможете скористатися двома чи всіма трьома одночасно.

1. Оратор завжди готовий:

1. Виступати
Кожен день – це нова можливість попрактикуватись в ораторстві, кожне спілкування потрібно провести на найвищому рівні майстерності, кожну фразу зводити до власних цінностей і обдумувати кожне слово. Великий оратор не ділить виступи на ті, де можна відпочити, і ті, де потрібно працювати, адже на обох присутні люди, які потребують ставати кращими знаючи те, що знаєте ви, і не можна нехтувати навіть найменшою можливістю виступити і поділитись своїми ідеями.

2. Змінюватись
Немає ідеального жесту, голосу чи позицій, немає ідеальних фраз, немає мудрості, яка була б сприйнята усіма, та й пророка одного для всіх теж нема. Тому прояви постійної готовності до змін – це напрочуд вдалий спосіб виявити гнучкий, нешаблонний спосіб мислення. Змінюватись – це, на мою думку, два рази не повторюватись, не розраховувати, що вдавшись один раз, щось (техніка, прийом, анекдот…) вдасться вдруге. Щодо помилок: не «добре, запам’ятаю, наступного разу виправлю», а одразу аналізую і ще цього разу, на цій зустрічі виправлю ситуацію. Змінюватись – це робити щось у різний спосіб доти, доки все не вийде саме так, як ви хотіли спочатку. Змінюватись – це не дозволяти собі стандартних і шаблонних фраз, ситуацій, прикладів, а отже, і думок.

Для змін у вашому житті пройдіть онлайн-курс «Емоції і відчуття, які заважають нам насолоджуватись життям і досягати більшого».

3. Експериментувати
Бути готовим виходити за рамки, відшуковувати нові горизонти, провокувати своїх слухачів. Замість того, щоб встановлювати кордони між територіями Можна і Не-Можна, дозвольте собі постійно пробувати межу. Експериментувати – це робити те, що ви раніше не знали або не дозволяли собі. Це почувши, побачивши чи вигадавши собі щось нове, одразу втілити його у своєму виступі.

4. Ділитись
Чим більше ідей ми роздаємо, тим більше урожаю можемо зібрати. Якщо у вас є ідея і у мене є ідея, і ми ними обміняємось, то в кожного буде по дві ідеї. Дуже обмежують думки на кшталт: цього разу я тої історії/прикладу/фрази не розповім, щоб наступного разу мати що розповідати. Діліться тим, що маєте, це робить вас місткішими.

5. Віддавати
Доброму оратору нічого не шкода для своїх слухачів, він готовий віддати все що має, або навіть здобути те, чого не має, щоб потім і це віддати. Він не розділяє слухачів на достойних і недостойних слухати свої «великі істини», готовий віддати їх будь-кому, хоча розуміє їх справжню цінність і навіть те, що не кожному вони будуть до вподоби. Навіть більше того, він готовий дякувати своїм слухачам за те, що вони приймають.

оратор повинен

6. Надихати
Натхнення, яким великий оратор ділиться зі слухачами, не в тому, щоб вони прийняли його думку, а в тому, щоб вони запалились бажанням змін у власному житті. Надихати –це сіяти щось добре, давати поштовх до дій. Надихати – це бачити те, чого не бачать інші, підтримувати і відкривати талант.

7. Допомагати
Допомагати – це давати не те, з чим прийшов, а те, що у тебе просять. Це те, що ми готові робити для інших, не очікуючи натомість нічого. Допомога оратора, в першу чергу, може проявитись в тому, щоб створити комфортну і невимушену атмосферу довіри і взаємоповаги.

8. Розуміти
Замість того, щоб оцінювати, набагато цінніше цінувати. Замість того, щоб критикувати, набагато цінніше зрозуміти. Замість того, щоб захоплюватись чи відкидати бачення інших, набагато цінніше прийняти їх і вписати у власну систему світобачення. Розуміння вимагає від нас місткості, а завдання оратора – зробити слухачів більш місткими (а не навантажити їх своїми стереотипами). Але для цього самому
оратору теж треба бути достатньо містким, щоб об’єднувати те, що інші вважають протилежностями.

зміни оратора

Оратор повинен:

1. Бути іншим означає дещо скептично ставитись до суспільних норм і обов’язків. Скептично – не означає нехтувати, а лише піддавати сумніву доцільність. Іншість у дрібницях виступу проявляється в тому, що ви маєте особливості (не так як усі): всі стоять – ви сидите; інші доповідачі виступали за трибуною – ви виступаєте без неї; інші говорять у мікрофон – ви працюєте у свій голос і т. д. Одним словом, оратор постійно думає, як би це зробити по-іншому, з якого такого незвичного питання розпочати, яке запитання оставити, над яким публіка ще точно не думала, як донести свою інформацію у такий спосіб, у який ще ніхто цього не робив.

2. Бути собою полягає в тому, що ви основний акцент робите на своїх сильних сторонах, ігноруючи слабкості. Бути собою також означає дозволяти собі робити те, що вам зручно: бавити публіку, сміятися, помилятися, уточняти, спілкуватися і т. д. Не ламайте ті риси, які у вас сформувались до того, як ви зацікавились ораторським мистецтвом, краще культивуйте їх у зручний для вас спосіб.

Щоб краще зрозуміти, чи готові ви бути великим оратором, читайте попередню статтю «Оратор: для чого?»

3. Бути неправильним. Я б міг написати – забудьте все, що вказано в цій книзі, створюйте свій виступ так, як вам зручно і без жодних правил. Але це я справді готовий сказати тим, хто вже пройшов більшу частину «ораторського шляху» і навчився робити як правильно, а от тепер направду варто щодня змінювати техніки на умовно-неправильні. До тої самої частини, яка завдяки неправильності робить оратора великим, я б віднісі відмову від пошуку дихотомій «добре» – «погано», а швидше застосовував поняття «доцільно» – «недоцільно». Бо будь-що з того, що називається добрим, за певних умов стає поганим. І навпаки. Також рекомендую самим ставити собі запитання після виступу і самостійно шукати на нього відповіді, замість того, щоб створювати собі критика-кумира.

Коротенький приклад ораторського натхнення дивіться у відео:

Оратору варто/доцільно:

1. Вміти надихати себе
Якщо ми вміємо вірити у себе, то зможемо і з іншими поділитись частиною такої віри. Це дуже дефіцитний ресурс. Людина, яка вірить, стає наче провідником чи, швидше, джерелом енергії, від якого черпають всі навколо. Перевага такого ресурсу в тому, що він практично невичерпний, втім потребує деякого щоденного сервісу настрою, зручності й аналізу власних цілей.

2. Вірити у світле, вище і добре, а також у свою корисність
Якщо ми сумніваємося, буде з нами краще чи ні, то виступ зазвичай буде чимось формальним і звичним. Окрім того, віра у принесення якої-небудь користі дуже позитивно впливає насамооцінку і дозволяє більш переконливо виступати. Особисто я вважаю, що кожен виступ повинен зводитись до чогось доброго і світлого, навіть якщо висвітлюється тема добре відома, чи навпаки неприємна і критична. Оратор повинен об’єднувати, знаходити можливості, створювати нові цінності.

3. Спілкуватися з аудиторією
Візьміть собі слухачів у співпромовців. Завдяки ефекту синергії відчуєте, скільки користі може принести така співпраця. З моїх найбільш вподобаних виступів можу виокремити оте спілкування: коли розказуєш не те, з чим прийшов, а спільними зусиллями робиш виступ пам’ятним.

Підвищіть свій рівень спілкування на онлайн-курсі «Мистецтво відповідального спілкування: як знайти порозуміння з ким завгодно?»

4. Говорити мовою своїх слухачів
Якщо оратор справді лідер і щось знає набагато краще, то завжди буде спокуса зневіритись у своїх слухачах і пояснювати все надто складно. Це не показник доброго навику, а швидше навпаки – внутрішнього нерозуміння. Оратор повинен пояснювати прикладами, доступними для його слухачів, бути їх очима. Навіть (особливо) якщо ви супер-експерт в темі, то обов’язково непомітно спустіться до своїх слухачів, взявши ніжно їх за руку, проведіть нагору до нових знань, істин і мрій.

5. Все робити з любов’ю
Безглуздо, як на мене, робити щось, що не приносить морального задоволення, скажімо, лише тому, що за це платять. Життя надто нетривке і швидкоплинне, щоб хапатися за такі речі. Якщо не любити своїх слухачів, то їх не можна нічому навчити. Ваші слухачі не зобов’язані відповідати вашим очікуванням, але від того їх любити потрібно не менше. Крапля любові важить більше ніж тонна повчання. Ми засвоюємо матеріал тільки тоді, коли хтось подав нам його з любов’ю, подав так, що його хочеться взяти, а не тому, що так написано в книжці.

Рецепт великого виступу:

Візьміть значну кількість здорового глузду пропорційно з бажанням бути корисними, додайте тверду ідею, після настоювання залийте це все любов’ю. Підігрійте. Потім остудіть і ще раз підігрійте. Після цього візьміть дрібку пристрасті, до смаку ентузіазму і обов’язково трохи розваг. Загорніть це все у добру форму невербаліки і голосу. В гарячому вигляді зі щирим інтересом подавайте всім, хто прийшов до вас на гостину. А свої рецепти направляйте автору, я обов’язково спробую покуховарити з Вашими ідеями. Щасти!

Уривок з книги Романа Кушніра «Великий оратор».

Ви можете знайти автора статті Романа у соціальних мережах: Фейсбук, Інстаграм, ТікТок, а також у відео на Ютуб-каналі

Як правильно рахувати гроші за годину

Скільки коштує ваш час? Як правильно порахувати вартість години на роботі

Вміння правильно порахувати вартість своєї години роботи – перший крок до особистої ефективності та збільшення доходу. Формула для розрахунку на диво проста, потрібно лише X поділити

Читати далі »
Як взяти під контроль свої гроші

Як взяти під контроль свої гроші: 9 питань для ефективного управління фінансами

Управління своїми фінансами – це важлива частина фінансової грамотності. Важливо навчитися правильно розпоряджатися своїми грошима як на етапі заробітку, так і на етапах планування та

Читати далі »
Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn