Техніки публічних виступів: частина 2

публічний виступ

Умовно всі техніки привертання уваги слухачів можна розподілити на словесні, аудіальні, невербальні і психологічні. Про словесні читайте ТУТ (перша частина з серії технік публічних виступів). Важливо також пам’ятати, що увагу привертають тільки техніки, які змінюються, тому продовжуємо опис другої групи – привернення уваги вимовою:

1. Використання пауз

Важко знайти більш ефективний інструмент, аніж пауза. Пауза це постамент для ваших слів: чим довша пауза, тим вищий постамент, а отже, слова сприймаються слухачами як більш важливі. Пам’ятайте, що можна створити такий постамент, на якому не буде видно самого пам’ятника, – це про надто довгу паузу. Зазвичай людям важко витримувати паузу, і тому це одне з основних вмінь оратора. Вміння правильно мовчати є також запорукою відповідального спілкування. Воно показує, що людина володіє собою, має багатий «внутрішній світ» і не є залежна від зовнішніх подразників і змін навколо.

Детальніше про це – на наших курсах із програми “Спілкування і порозуміння”  чи в книзі “Мистецтво відповідального спілкування”.

2. Зміна ритму мовлення

Бажано, щоб за барабанним боєм ішло спокійне і плавне звучання сопілки, а швидкий марш змінювався заспокійливою музикою весняного ранку. Це, звичайно, не означає, що потрібно приносити зі собою магнітофон і включати відповідну музику, а швидше те, що варто своїм голосом задавати ритм (а який ритм зазвичай задаєте ви?) і для утримування уваги постійно змінювати його, чергуючи плавність і швидкість, жорсткість і ніжність – тобто задаючи певну циклічність з діапазонами і амплітудами. Щоб навчитись це робити, рекомендуємо аналізувати ритми ораторів, яких ви бачите повсюдно (з екранів телевізорів, на роботі, на заняттях, на вулиці чи у магазині), дуже швидко таким чином можна навчитись підлаштовувати слухачів під свій ритм. Задумайтесь: все в світі має ритмічну природу: погода, Місяць, Земля, чуттєві стани, економіка, людське життя – так само і добрий виступ теж мусить мати свій особливий ритм. Прислухайтесь. Відтворіть.

3. Зміна гучності

Спробуйте увімкнути радіоприймач і під час звучання музики побавитись з регулятором гучності. Чи можна в той час бути неуважним до звуку? Напевне, ні. Звичайно, якщо крутити надто швидко, то таке звучання обов’язково почне дратувати, втім, якщо виконувати таку дію лише час-від-часу, то єдиним ефектом буде саме привернення уваги. Як і в інших випадках, залишається нагадати, що немає єдиної правильної гучності, а є лише постійна її зміна, яка привертає увагу. Згадайте, наприклад, представлення боксерів на рингу: спершу ведучий стишує голос далі щораз по наростаючій доходить до верхнього пікового стану і нарешті переходить до свого звичного рівня гучності. Весь виступ так робити не потрібно, але інколи для підтримання уваги це навіть бажано.

4. Зміна тембру

Зазвичай нічого в голосі так не дратує, коли дорослий дядько говорить таким тоненьким голосочком, наче Зміючка Оленка у казці про Івасика-Телесика або молода дівчина хрипить, неначе який гіркий п’яниця. Життя непередбачуване, і випадки бувають різними, можна застудитись, а можна десь зірвати голос і почати «пищати». Але в цьому випадку йдеться про користь від тренування можливості проявляти різні тембри голосу. Інколи свідомо «зриваючи» голос (пискнувши), можна добитись найкращих результатів з привернення уваги, можна, звісно, час від часу почати хрипіти. До речі, таке вміння дозволить вам «зіграти» на сцені діалог між людьми, або у побуті в двох, трьох, чотирьох ролях прочитати дитині казку.

5. Гіпнотичне мовлення

Розмова низьким, тихим, повільним плавним голосом по праву може вважатися гіпнотичною вимовою, тому що заштовхує людей у стан трансу і самороздумів. Вона має дуже своєрідний вплив на слухачів – всі одразу фокусуються на вас і жадібно підсвідомо і свідомо ловлять кожне слово. Не факт, що такий стан можна тримати вічність, але на декілька хвилин повністю переконцентрувати увагу завдяки цьому способу зможе навіть новачок з певною готовністю до «проб і помилок».

6. Зміна інтонації

Інтонацію і наголоси потрібно постійно змінювати. Бо інакше вийде як у анекдоті: сидить батько, журиться, підходить дружина, питається що таке. «Та от, – каже, син наш написав листа з університету». «А що пише?» «Тату, вишліть грошей». Ні щоб написати нормально: «Тату, вишліть грошей». Через інтонацію передається все емоційне забарвлення тексту і якщо цього не врахувати, то у спілкуванні, як і у кулінарії, замість «оселедця під шубою» вийде звичайнісінький «вінегрет».

Для того, щоб навчитись вмінню привертати увагу голосом, варто багато читати вголос. Таке вміння обов’язково знадобиться, як в повсякденному житті, так і при ділових перемовинах, чи навіть у дискусіях у побутових питаннях. Читати варто або промови видатних людей, яких зараз вдосталь в інтернеті (одразу можна аналізувати і їх структуру), а також чудово підійдуть вірші, наприклад, Ліни Костенко, або й сонети Шекспіра мовою оригіналу, звісно. До речі, декламування це направду хороший спосіб вивчати іноземну мову. Спробуйте!

Яку техніку ви б не обрали, пам’ятайте про власну відповідальність за спілкування:

Запрошуємо підписатися на наш YouTube-канал. Тут ще більше навчальних відео!

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn