Ресурс: визначення

бджілка трудівниця ресурс праця робота продуктивність невтомний труд

Ресурс – наявність у людини того, що для інших є дефіцитним. Тобто єдине, що має значення у соціальних іграх, які ми граємо за правилами наших генів. «Від природи» людина отримує певний біологічний ресурс, який може потім конвертувати у ресурс соціальний. Дефіцит – це поняття, протилежне до «ресурсу». Адже із самого визначення ресурсу випливає: це щось таке, чого бракує іншим. Тож можна сказати навіть так: дефіцит породжує ресурс.

Цікаву статтю (хоч і за 2011 рік) підкинула всесвітня павутина на першій ж сторінці видачі, коли задати запит “ресурс людини”.

Криза світового менеджменту у тому, що єдиним критерієм успіху для нього є прибуток. Людина, як така, у підприємництві немає вартості – працівника трактують як ресурс, а не як особистість. І коли з’являється кризова ситуація, цей «ресурс» викидають на суспільний смітник, не думаючи, що з людиною буде далі.

Богдан Гаврилишин (джерело Український католицький університет)

Качайте свій ресурс

Ми живемо або у відчуттях ресурсності, або у відчуттях дефіциту. У людини є ресурс або на демонстрацію, або на дію. Більшість людей не має ресурсу на створення чи задоволення від життя лише тому, що надто багато часу і ресурсу вкладає у демонстрації… Робити щось «спеціально», діяти у стилі «а щоб знав/ла/ли!» напоказ це основний крадій реалізації для людини. Врахуйте, що і домовлятися можна/будуть тільки з ресурсною особистістю. Тож, якщо маєте зауваги до інших щодо ставлення до себе, то дайте собі чесну відповідь на запитання:

Чи достатньо я ресурсний, щоб мій кордон не переходили?

Нагадуємо, що наша Школа – це осередок розвитку та знань, де постійно відбуваються корисні тренінги та цілі програми із домашніми завданнями та практиками. Актуальні на цей період ви зможете переглянути тут. Також завжди свіжі публікації про ресурсність та ефективність у спеціальному розділі блогу. До теми, рекомендуємо статтю “Цінності дій”.

Щоб могти відкрити свій кордон, людина мусить бути ресурсною. Безресурсні намагаються зазвичай наглухо забарикадуватися і лише реактивно ображатися, бо інші до них невластиво ставляться. Саме так: як бачите когось, хто постійно жаліється на інших, розумійте, що людині просто бракне ресурсу, щоб із нею домовлялися на рівних. А якщо це стосується вас, то інші мають чого обурюватись – це справедливе ставлення до не пропрацьованої особистості. Качайте свій ресурс!

Те саме стосується браку грошей чи вільного часу у нашому житті. Адже на рівні соціальних досягнень: щоб мати і перше, і друге, слід бути ефективними, для цього необхідно стати ресурсними. Звичайно, все можна змінити, якщо для цього є достатньо часу і ресурсу. Але, щоб бути ресурсними, слід невпинно розвивати свої навички – це запускає правильні кола, про які ми говоритимемо згодом.

Для розвитку навичок необхідний ресурс, за який доведеться платити, щоб подолати закон економії – бажання отримати якнайбільше, вклавши якнайменше.

красивий краєвид природа ресурсність відпочинок

Доречно написати, що, окрім чотирьох вимірів, – біологічного, часового, матеріального й емоційного, ресурс може бути «наявний» і «відтворювальний».

 • Мати багато грошей на рахунку – наявний ресурс,
  вміти багато заробити за місяць – відтворювальний.
 • Мати багато вільного часу, перебуваючи у  відпустці, – це наявний ресурс,
  знаходити щодня час на себе – відтворювальний.
 • Мати з кимось хороші стосунки – наявний,
  вміти швидко їх покращувати – відтворювальний.

Тільки у біологічного ресурсу немає відтворювального складника – це one way ticket. Звісно, в деталях про цей параметр ресурсу я ще писатиму.

До речі, рекомендуємо наш оновлений курс “Особиста ефективність“, який виведе вас на якісно новий рівень розуміння свого життя, процесів та взаємодій. Встигніть записатись на найближчий потік. Місця обмежено!

Джерела ресурсності

Здебільшого ресурс не потрібно особливо ніде черпати – достатньо його просто не перевитрачати. А для цього слід мати належно напрацьовані системи – в основному це власні переконання (платформи) і принципи, звички, навички та збудовані на них моделі поведінки, які перетворюються у стратегію виживання.

невтомна праця наполегливість ресурсність віра в себе власна справа

На жаль, у більшості людей є суттєвий брак систем. Вони хибні, застарілі, невідповідні ситуаціям і/або не розбудовані. Тобто непродуктивні, а іноді й відверто шкідливі звички, слабко розвинуті ключові навички, обмежувальні переконання. Або брак платформ, на які можна розмістити свої майбутні досягнення. Направду, ресурс сам собою не є цінним, якщо він не має системи відтворення і застосування!

Для мене великим відкриттям було розуміння того, чому у тваринному світі еволюція «не придумала» коліс.
БО КОЛЕСО НЕ ПОТРІБНЕ, ЯКЩО НЕМАЄ ДОРОГИ!

Часто наводжу це як приклад, чому тварини бігають на лапах, а не еволюціонували у більш продуктивні колеса. Тому хочете почати щось змінювати у житті – аналізуйте і розбудовуйте свої системи. Повторюся: система – це дорога, якою ресурс скеровується у  відповідні сфери життя. Дорогою «з ямами» більшість ресурсу просто губиться. Елементарні приклади:

 • якщо людина багато заробляє, але не рахує своїх витрат, більшість «проїдаючи», – її дорога встелена ямами;
 • якщо людина має вільний час, але марнує його на безцільний перегляд серіалів чи, скажімо, комп’ютерні ігри, – натрапляє на ті самі ями;
 • якщо самонакручується, обурюється і проявляє незадоволення, зрештою, так само, як і наївність у ставленні до інших, – то теж їде «по ямах».

Можна зробити справедливий висновок, що ресурси не треба шукати ззовні, всі вони є всередині нас, їх тільки необхідно знайти. І все, що має людина, є водночас її ресурсом. Навіть проблеми – це теж ресурси, якщо підійти до них з правильного боку. Надмірним намаганням забрати ресурс у когось із «зовнішнього ринку» ми зазвичай перевитрачаємо той, що отримуємо зсередини. І хоч ніхто із нас «не зацікавлений» витрачати ресурс, якщо немає потреби (закон економії), але наявність чи відсутність «потреби» визначається наявністю альтернатив, які ми окреслюємо суб’єктивно. Тобто людина може не бачити, що, скажімо, її емоційний ресурс легко відновити, переставши читати новини з інтернету, і водночас вважати, що єдиний спосіб мати піднесений настрій – це отримувати компліменти чи подарунки від інших. Альтернативи, які індивід готовий побачити, – це один з основних факторів, що впливає на вибір його ж поведінки.

На завершення про все одним реченням.

Маємо чотири види валют: час, гроші, емоції, тіло; хто навчиться обмінювати їх за правильним курсом – піде далі в еволюційних перегонах, хто не навчиться – приречений жити у вічній недостачі.

Автор: Роман Кушнір (“Ресурсність: математика самореалізованої людини“)

На вдалому обміні й ґрунтується вся математика самореалізованої особистості. Саме задля обміну за кращим курсом люди грають в ігри, роблячи когось винним чи переконуючи у чужій неправоті. Задля виторговування кращих умов проявляються всі найгірші риси людини, і саме у процесі пошуку вдалого курсу гартуються найкращі. У нас для вас ще багато цікавого! Наприклад, у вільну хвилю ознайомтесь із сайтом нашого журналу “Експеримент”.

І як завжди, наш приємний бонус для вас – корисний відеоблок “Важливість постійного навчання” на нашому каналі YouTube.

Чекайте продовження статті та долучайтесь до нас у соцмережах  Facebook та Instagram. Усілякі цікавинки, події та корисні статті – у нас ще багато цікавого!

А ще раді будемо прочитати вашу думку у коментарях до цієї статті.
Будемо на зв’язку. Вдалого часу!