Втрата часу

дискотека рух ресурс емоції

Не марнуйте час на те, що не накопичує ресурс

Емоційний ресурс чітко пов’язаний із часовим – якщо ми витратили час не на те, щоб відновитися, то ми автоматично витратили його на те, щоб втомитися. Хибні способи проведення часу є одними з ключових способів марнування емоційного ресурсу. Серед тих способів панівними є зайві думки. Але, на відміну від попереднього пункту, мова йде, ймовірніше, про загальне ставлення, а не про якусь конкретику.

Не можна наповнити діряве відро. Така проста істина, але, на жаль, щодо емоційної ресурсності ми її постійно забуваємо. Перед тим як наповнитися, треба залатати дірки емоційні – дрібні й великі. Які основні пробоїни є у житті сучасної людини? Детальніше у статті за посиланням.

Більшість конфліктів людини – внутрішні, це породження боротьби з самим собою, причім дуже часто за ресурси, які є в надлишку. Наприклад, за повагу, прийняття себе, любов, цінування тощо. Тобто ми могли б мати скільки завгодно цих ресурсів, згенерованих до себе самих зсередини. Але частіше схожі на голубів, які борються за крихти хліба, коли трохи неподалік лежить великий окраєць. У людини, яка не має внутрішнього конфлікту за недефіцитні ресурси, ймовірно, не буде і зовнішнього конфлікту.
Загалом, якщо уточнити, то основними причинами внутрішнього конфлікту є:

  • Різниця між очікуваннями й реальністю.

Надто часто ми самі себе обманюємо, домальовуючи до очікувань набагато більше, ніж нам може запропонувати реальність. Що більша різниця, то гіркіше розчарування.

  • Різниця між Я та Его.

Я – це те, що ми собою являємо. Его – це «позичене Я», те, що ми хочемо, аби про нас думали. Скромність – коли Я > Его, а хвалькуватість з усіма негативними довготерміновими наслідками – навпаки.

  • Різниця між потенціалом і ресурсом.

Те, що ми думаємо, що маємо і що насправді згенерували, – це, можливо, «небо і земля»: що більша відмінність, то більше проблем. З іншого боку, ресурс рідко коли дорівнює потенціалу, тому конфлікт неминучий, питання лише у його інтенсивності й тривалості.

  • Відсутність «тут і зараз».

Надмірне застрягання у минулому (спогади) чи, навпаки, перебільшена втеча у майбутнє (мрії й фантазії) не дають людині жити, постійно створюючи їй неочевидний на перший погляд конфлікт. Стається так, що життя йде, а людини у ньому немає.

  • Відмінність між «хочу» і «можу».

Коли людина всього «хоче», але «не може», зрештою, коли й має надлишок «можу» над «хочу», тоді створюється відчуття дефіциту, яке заганяє у «перманентний стрес». І, власне, постійний фоновий стрес є у всіх вищеперелічених випадках тим фізіологічним фактором, що на рівні тіла створює людині безліч проблем. Людина фактично постійно перебуває «на низькому старті», готова у будь-який момент дременути щосили, хоча насправді… бігти нікуди. І як автомобіль на холостому ходу, але з натиснутою до підлоги педаллю газу, врешті спалить двигун, так і людина зрештою виснажиться настільки, що буде не готова діяти навіть у найпростішій ситуації. Вміло берегти себе від безглуздого і зовсім не обов’язкового стресу – це запорука того, що у людини буде менше внутрішнього конфлікту, який породжує… цей стрес.

вініл пластинка емоції

Тому корисно буде навчитися вміло утилізувати свої емоції, а, точніше, вдало пропускати їх через себе. Так само не беріть на себе зайве і непотрібне, включно з інформацією, або, що ще краще, залишайте там, де взяли, і не віддавайте тим, хто оте зайве не заслужив, тільки через те, що вони «близько/і». А ще не віддавайте ресурс тим, хто його у вашому житті не генерує, хоча слід і завжди перепитувати себе: чи справді я такий/а ресурсний/а, як про себе думаю?

Залежність між інтелектом і життєвим успіхом зрозуміла і майже аксіоматична. Але ж на життєві здобутки впливає й емоційна сфера людини. Які емоційні складники передусім формують нашу долю? Для чого нам емоції та як навчитися ними керувати? Чи можна виправити емоційні моделі, закладені в людині, коли вони гальмують її рух до кращого? І взагалі, чи реально об’єднати два слова «емоційний інтелект» і не отримати суперечність? Відповіді на ці питання дає оперта на наукову базу і водночас легко написана для широкої аудиторії книжка Деніела Ґоулмана — один із безперечних психологічних бестселерів останніх десятиліть. Джерело: “Наш формат”.

Згенерований емоційний ресурс у житті людини

Ресурсна людина може тривалий час витрачати максимально багато емоційних «запасів» і навіть не помічати цього. Якщо ж ви відчуваєте, що після великих витрат ресурсу вам доведеться тривалий час відновлюватися, значить, над ресурсністю ще треба працювати й працювати. Наприклад: якщо наступного дня після чудової, емоційно насиченої вечірки з друзями вам не хочеться працювати й комунікувати з людьми, то не варто себе обманювати – ваш рівень ресурсності цілком пересічний, просто маятник хитнувся з однієї крайності в іншу, не змінюючи водночас середнє значення. І, направду, частіше перепитуйте себе, особливо в часі, коли все емоційно чудесно (коли ви максимально щасливі): «Скільки я ще такий рівень зможу витримати?» Щоб не потрапити наступного дня в «емоційне похмілля» (або провалля).

На завершення пункту 5: цінність, по-іншому, – це згенерований емоційний ресурс у житті людини. Ми цінуємо тих, хто його нам створює, тобто дає те, чого нам раніше бракувало і що можемо використати зараз чи згодом. Не марнуйте час на людей, які не створюють вам цінностей у житті, і, що важливо, для яких ви самі не хочете створювати цінностей у довготерміновій перспективі.

Підсумовуючи розгляд концепції емоційної ресурсності: будьте досвідченим гравцем, і водночас – ресурсним, завжди майте що віддавати й віддавайте, однак пропонуйте перехід на вищий рівень тільки тоді, коли є фактична можливість ще більше підвищити ставки й перейти на ще вищий рівень, тобто коли будете готові брати й віддавати (пропускати через себе) ще більше емоційного ресурсу.

Які навчальні програми Школи розвитку SPE варто пройти для прокачування емоційної ресурсності?
• Довгий курс «Спілкування і порозуміння»;
• Короткий курс «Лідерство у спілкуванні»;
• Короткий курс «Невербальна комунікація»;
• Короткий курс «Розвиток навичок самолідерства»;
• Короткий курс «Психодіагностика особистості»;
• Короткий курс «Ораторське мистецтво»;
• Короткий курс «Мистецтво спілкування зі складними особистостями»
• Короткий курс «Чоловік і жінка, як знайти порозуміння, якщо ми такі різні»;
• Корпоративний тренінг «Стресостійкість і емоційна компетентність».

Детальніше з курсами ви можете ознайомитись за посиланнями:
відкриті курси;
– дистанційні курси на онлайн-платформі.

Автор: Роман Кушнір (“Ресурсність: математика самореалізованої людини“)

Куди вкласти гроші в Україні

Куди вигідно вкласти гроші в Україні, щоб зберегти заощадження і заробити

У попередніх статтях я багато уваги приділяв тому, як планувати бюджет та розподіляти фінансові потоки, щоб мати заощадження. Але просто відкладати кошти мало – треба,

Читати далі »

Що таке фінансова грамотність та як стати фінансово грамотною людиною

Поруч з базовими навичками грамоти, читання та письма, кожна людина повинна володіти навичками фінансової грамотності. Це та базова компетенція, над якою, освоївши, ми перестаємо задумуватися,

Читати далі »
Facebook
Twitter
LinkedIn