Формування розуму

  мозок розум память

Метушливий розум. Як формується?

Маятник створює сам наш розум. Внутрішній неспокій є тією силою, яка виводить його зі стану рівноваги. Наш мозок із впевненістю можна назвати неспокійним, метушливим, тривожним. Зазвичай надто багато сил роздирають людину, і, не маючи змоги віднайти балансу, вона діє лиш би діяти. По інерції. Реактивно. Часто не усвідомлюючи ані глибинних мотивів, ані наслідків власних дій. Тобто без володіння своїм маятником, а у кращому разі лише у підлаштовуванні під його ритм. А у гіршому разі намагатиметься статичною силою зупинити рух, що набрав прискорення. Так поводиться людина, яка вирішила різко сісти на дієту, чи та, яка без звички пішла у тренажерний зал і одразу провела там кілька годин; чи той чоловік, який ні сіло, ні впало вирішив купити своїй дружині оберемок троянд, чи працівник, який вирішив за один раз, тобто за одну безсонну ніч, «попідчищати» всі відкладені тижнями хвости. Думаю, ви і самі наведете чимало таких прикладів. І річ зовсім не у тому, що намір людини не є добрим чи то у випадку з тренажерним залом, чи то з квітами, а у тому, що без тривалої і напрацьованої звички (приєднання до динаміки маятника) ми його не зупинимо. Маятник просто змете такі зусилля, навіть не помітивши їх.

У кожного з нас усередині знаходиться великий маятник. Він хитається зі сторони у сторону, створюючи певну циклічність подій у нашому житті. На жаль, ми рідко коли не те що керуємо, а навіть усвідомлюємо мотиви своїх дій, насправді спричинені маятником. Читайте детальніше у статті блогу “Маятник”.

Передісторія формування

У мене є певні припущення, чому наш мозок став метушливим. Перебуваючи у первісних, диких умовах (з погляду нас сучасних, звісно) людині знадоблялося бути мегауніверсальною  і суперкреативною. Адже вимагалося обійти всі пастки природного середовища (клімату, наявності води, пожеж), не потрапити у лапи хижаків, чудово розбиратися у тому, що можна їсти, а що ні, а ще конкурувати в межах виду і вибудовувати складну ієрархічну соціальну структуру, а ще при цьому забезпечувати потомство і … ще велетенський список усього, що потрібно вміти, знати і, головне, робити. Однак за досить швидкий час виселення з джунглів і переселення у комфортні для життя квартири у багатоповерхівках мозок, архітектура котрого була продумана під дещо інші вимоги, не встиг переорієнтуватись, і, як наслідок, разом із мозком, що вивільнився від рутини, пов’язаної з виживанням, ми отримали неймовірний ресурс, спрямований на … надмотивацію! Тобто на дію заради самої дії. 

Баланс

Саме так: людям заважає діяти надмотивація, а не її відсутність! Я не можу нічого не робити! А через те, що чогось корисного і продуктивного не навчився, то роблю різного роду дурниці (гризу нігті, думаю про погане, чухаюся, тривожуся, півгодини вибираю одяг, у якому вийти з дому, тощо) або займаюся надактивністю (5 раз на день роблю порядок, 15 раз перечитую кожен лист перед тим, як відправити, страждаю показовим перфекціонізмом тощо). Приблизно так відбувається з людиною, яка не займалася свідомою роботою над своїм внутрішнім маятником.

“Експеримент” – це найперше ідейний проєкт. І, аби видавати журнал, нам потрібні ресурси: на поліграфію, оплату роботи авторів та технічних працівників.
Тож, якщо вам близькі цінності “Експерименту”, цікава тематика видання і ви би хотіли, щоб журнал продовжував жити, маєте можливість нас фінансово підтримати!
А ми і надалі турбуватимемося про ваш саморозвиток!

Щоб іще з одного боку проілюструвати дію метушливого розуму, наведу приклад. Вчені порахували: у серії пробивання пенальті у футбольному матчі, дотримуючись закону великих чисел, футболісти б’ють у 1/3 частині випадків у ліву третину воріт, у 1/3 – у праву і у 1/3 випадків пробивають по центру. Відповідно, для воротаря найкращою стратегією було б … просто залишатися на місці! Однак, коли вчені показували свої цілком науково обґрунтовані висновки воротарям, ті, наче змовившись, відповідали: «Ви що! Фанати не зрозуміють, якщо я стоятиму на місці. Я мушу щось робити!».

Десь так поводиться і наш мозок, який вивільнену завдяки цивілізаційним надбанням енергію спрямовує у деструктивне русло метушні – розгойдування свого внутрішнього маятника. Без уміння акумулювати отриману енергію і спрямовувати її на довготермінові й стратегічні справи ми приречені виснажуватися не тому, що це потрібно, а лише тому, що є заряд, який потрібно десь подіти. Паралелей та ілюстрацій можна провести і навести ще чимало. Наприклад, якщо у державі є «зайві» гроші і вони не будуть скеровані у фундаментальні галузі, то спрямуються на валютні спекуляції; якщо дітям не дати копати м’яча (вивільняти енергію у позитивному руслі), то вони почнуть копати один одного; якщо суспільну динаміку не спрямувати у руслі творення, то вона виллється у протестний революційний рух.

Ефективний керівник: курс який вивільнятиме 2 години Вашого часу щодня! Долучайтесь за посиланням.

Аналіз поведінки

Частіше розмірковуйте про те, як поводитеся ви. Чи, бува, не вкладаєте свою енергію у розгойдування маятника – самонакручування, прокрастинацію, дію заради дії? І найкращий аналіз наших досягнень запропонує нам час – за результатами і досягненнями людини можемо знати, наскільки їй вдалося переспрямувати енергію маятника. Багато хто пометушився-пометушився (дуже активно зімітував свою діяльність, але зробив це одноразово, безсистемно) і думає, що за це ще має більший дохід отримати! Забуваючи про те, що метушня – це не швидкість, а спорадичність, час-від-часовість – це не ефективність. Так відбувається, коли людина, наприклад, чотири дні з тижня прокрастинувала чи відверто нудьгувала, а потім у п’ятий день маятник хитнувся у другу сторону і вона похапцем позакривала всі справи і запишалася тим, скільки всього може встигнути в один день, не думаючи про те, що це насправді результат її п’яти днів! І хоче навіть, аби за це її похвалили чи дали премію, хоч насправді її середня швидкість як була дуже низькою, так і залишилась. Отак, обманюючись успіхами одного дня, людина забуває: справжні досягнення є тільки там, де панує постійність і системність!

Фінансова незалежність – реальність для кожного! Фінансова грамотність – це перший крок на шляху до фінансової незалежності! Долучайтесь за посиланням.

Парадокс

А ще метушлива людина зазвичай думає, що вона не метушлива, і буде дуже активно це доказувати (сперечатися, розказувати про власну ефективність, не демонструючи реальних здобутків, тощо). Тож будьте ефективні: розумійте коливання свого маятника і збільшуйте свою середню швидкість (рутинну ефективність). Бо насправді немає значення, чи зараз будень або вихідний, світить сонце чи падає дощ, весна чи осінь, у країні мир чи війна, ви працюєте наодинці чи поблизу граються ваші діти, – все одно в основі досягнень буде ваша середня швидкість, тобто вміння володіти розгойдуванням і гальмуванням свого маятника і нівелювати силу випадкових гойдань.

Роман Кушнір (уривок із книги «Досягай»)

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn