Робота з технічними засобами виступу

технічні засоби оратора

В оратора під час виступу є друзі, які при неправильному використанні стають ворогами. Це я пишу про технічні засоби. Пам’ятаймо, що техніка (та інші допоміжні об’єкти) є лише засобами, які допомагають нам краще представити свою думку, а не служать ціллю, якою треба похизуватись. У цій статті ми поговоримо про різні види технічних засобів.

1. Мікрофон

Існує для того, щоб підсилювати звук. А це означає, що там, де звук підсилювати не потрібно, і сам мікрофон зайвий. Якщо можете говорити без мікрофона, говоріть без мікрофона. У моєму розумінні аудиторію з більш-менш продуманою акустикою на 150–200 осіб цілком можна охопити власним голосом. У спеціалізованих приміщеннях: концертних залах, лекційних залах, театрах, конференц-залах, навіть кінотеатрах завдяки налаштованій акустиці можна охопити й 300–400 чоловік, але потрібно відповідно потренуватись.

Якщо виступ тривалий (від 3 год.), то все-таки варто користуватись мікрофоном, щоб не зірвати свій голос. І щоби вам від незвички не хотілось під час виступу постійно відставляти від рота якийсь незрозумілий предмет, то рекомендую потренуватись заздалегідь у домашніх умовах. Можна взяти, наприклад, півлітрову скляну, або наповнену водою пластикову пляшку і поговорити в них. І ще рекомендую за тиждень до виступу (а не за день!) поносити щось в обох руках вагою десь 0,5–1 кг. Хоча сучасні мікрофони зовсім не важкі (250–300 г), якщо їх носити декілька годин підряд, то все-таки це сковує рухи.

Практичні поради щодо публічного виступу ви тримаєте на онлайн-курсі «Ораторське мистецтво»

2. Ноутбук

Навіть якщо організатори забезпечать вам всю необхідну техніку, візьміть на виступ ще один свій нетбук, ноутбук чи планшет, бажано взяти ще й необхідну інформацію на флешці. Це не обов’язково, але це убезпечення себе від вибриків долі, тобто електрики. А ще такий підхід демонструє ваше ставлення до публіки. Можна також взяти зарядний пристрій. Повірте, забагато не буде. Хоча, звичайно, варто дивитись на масштаб заходу і його тривалість, а також здійснити попереднє знайомство з приміщенням.

Багато хто з учасників зараз приходить зі своєю технікою, і їх кількість лише ростиме. Тому враховуючи, що «язик до Києва доведе», можна полюбовно домовитись з кимось про використання його/її техніки. Звісно, ноутбук повинен бути зарядженим, а також певним чином виглядати, бо техніка оратора – це так само важливо, як і його одяг.

допоміжні засоби виступу

3. Проектор

У більшості спеціалізованих приміщень наявність проектора – швидше правило, ніж виняток. Окрім того, зараз з’являються невеликі кишенькові проектори, які можна легко переносити зі собою. Тому хоча і не обов’язково ним користуватись, але краще мати. У використанні проектора є одна перевага і один недолік. Перевага полягає в тому, що можна продемонструвати інформацію всім, особливо якщо це готова презентація, система складних формул, чи важливе відео. Недолік в тому, що інколи картинка проектора привертає більше уваги, ніж оратор, а отже, відволікає від кращого розуміння матеріалу.

Згідний з тим, що коли подавати візуально представлену інформацію – вона запам’ятовується краще, але в той же час цінність оратора – змушувати слухача думати, думати активно і посилено, думати аж до втоми. Бо якщо йому давати готову «пережовану» інформацію «вашими очима», то він так ніколи і не розпробує справжнього «м’яса». Окрім того, хоч виступ з презентацією набагато простіший для оратора (оскільки картинка краще тримає увагу).

Ми працюємо для вас у соціальних мережах ІнстаграмФейсбук та Ютуб. Долучайтеся!

Що стосується технічної сторони, то не завжди є спеціальний працівник, який налаштує для вас проектор, тож розберіться з ним заздалегідь. Обов’язково попередньо довідайтесь, чи є пульт до проектора. Нічого страшного, якщо немає, але будьте готові, щораз переключаючи слайд (ідучи до проектора), озвучувати якусь цікаву і корисну інформацію.

Величезна спокуса з’являється в оратора, коли на слайді багато тексту або дуже цікава картинка, – почати читати або розглядати, тобто спілкування відбувається вже з картинкою, а не з глядачами. І ще: останній слайд варто зробити просто білим, або хоча б без тексту, щоби був нормальний фон під час запитань Аудиторії.

телевізор проектор

4. Телевізор

Не знаю навіщо телевізор для публічного виступу, але зазвичай його використовують майже так само, як і проектор. Інколи для значної кількості слухачів необхідне додаткова ретрансляція на великому екрані. Але це, швидше, специфіка масових заходів. На заходах до сотні людей користь від цього рудименту цивілізації видається сумнівною. Хіба для того, щоб відволікатись від слів оратора і подекуди дивитись на реальність крізь призму звичного ящичка.

5. Камера

Слід пам’ятати, що іноді від незвички оратор розгублюється і або зовсім уникає погляду в камеру, або навпаки працює тільки на неї. Камера – це щось таке, що залишить частинку нас самих у вічності. Тому не дивно, що хвилювання може бути таким сильним, що геть викине з голови все попередньо завчене і вивчене. Навчитись боротись з хвилюванням перед камерою може лише досвід. Тому просто пройдіть перших чотири-п’ять зйомок (хай навіть на любительську камеру) і надалі мандраж пропаде сам по собі.

Більше про технічну підготовку промовця читайте у статті «Простір оратора»

Дивіться в камеру так часто, як на одного з учасників. Тоді і ті, хто дивитимуться запис, відчуватимуть вашу присутність, і реальні люди в залі не будуть обділені. Якщо ж знаєте, що вам доведеться ще багато працювати на камеру, то найкращий спосіб навчитися не звертати на неї уваги, – це жити так, ніби вас постійно знімають на камеру. Рухайтесь, думайте, говоріть так, наче це ваш зоряний час, і цей час таки настане.

6. Трибуна

Це інструмент оратора, який надає його словам важливості, а також впевненості і відчуття безпеки. Однак є й недолік: надто зручно захищатись від своїх слухачів. Тож рекомендую залишити трибуну трибунам і сміливо виходити до своїх слухачів. Найбільше – можете використати її як підставку під воду або столик для паперів. Робота зі слухачами без користування таким бар’єром спонукає до чесності,
відкритості і винахідливості оратора.

Оратор завжди повинен бути впевненим у собі! Перегляньте відео-рекомендації як це зробити:

7. Указка

Нібито використовується для привернення уваги слухачів, хоча, як варіант, може бути використана в якості символу влади і залякування. Є безліч підручних предметів, які можна використати як указку, серед них: ручка, скручений трубкою листок паперу, відкрита долоня. Останній варіант змушує оратора дещо швидше переміщатись, але, як на мене, дає перевагу в сенсі природності і не дозволяє лінуватися під час виступу. Що стосується електронних указок, то окрім особливих випадків (дуже високо слайд; це обов’язкова умова виступу; нема як дістатись до верхніх частин презентації) потреба в них не надто очевидна. Самі будьте указкою! Тим вістрям, на яке всі звертають увагу і яке не може залишити байдужим чи нейтральним.

8. Дошка

Основна перевага цього інструменту полягає в тому, що вона зазвичай велика, отже, можна, не жаліючи місця, малювати свої схеми і пояснення. Рекомендовано попередньо знати, якою дошкою будете користуватись – крейдовою чи маркерною. Відповідно не погано б крейду чи маркери принести самому. До речі, щоб постійно не пам’ятати про це, можна просто возити їх у своєму авто або мати «чергові» у портфелі.

Ніколи не пишіть на брудній дошці, краще вже навіть розпочати з запізненням і чистою губкою протерти її, аніж виступати на фоні чогось брудного. Носіть зі собою вологі серветки – після крейдової дошки точно знадобляться. За потреби запропонуйте скористатися ними і тим, хто виходитиме і щось писатиме на дошці. При написанні пам’ятайте про своїх слухачів і не покидайте їх без погляду довше ніж на 5 секунд. Навіть коли щось дуже значне, то краще перервати написання і подивитися в очі слухачам, аніж припинити зоровий контакт так надовго.

Для вдосконалення вашої роботи пропонуємо практичний онлайн-курс «Google-таблиці і Google-форми: інструменти необхідні кожному на щодень»

9. Фліп-чарт

Підходи до використання цілком відповідають тим, що стосуються крейдяних дошок. Але часто по них люблять писати permanent marker, тобто тим, що до паперу і потім, коли маркер засох, то його дуже важко вивести. Дам провсяк випадок пораду як відмити списану кимось дошку: писані частини замалюйте «правильним» white board marker і одразу зітріть ганчіркою. Продовжуйте так, доки не відмиєте цілу дошку (або не втратите терпіння). А ще беріть свої маркери, бо іноді навіть у найбільш поважних приміщеннях не всі маркери з базового комплекту пишуть.

роздатковий матеріал

10. Роздатковий матеріал

Декілька порад щодо робити з роздатковим матеріалом:
• Не давайте його наперед – в людини завжди спрацьовує цікавість роздивитися картинки чи тези останніх сторінок, водночас перестаючи фокусуватися на тому, що відбувається навколо. Вихід є: давати матеріали поступово (або в кінці), тоді вони не розслаблятимуть клієнта.
• Краще, щоб учасники зустрічі писали конспект, тоді матеріал (якщо він цікавий) краще запам’ятовується і через деякий час простіше згадується.
• Не готуйте матеріалів більше ніж 1 сторінка на 10 хв. доповіді. Бережіть ліс: краще попрацюйте над змістом, а не над кількістю.
• Готуйте активні конспекти, тобто такі, де потрібно щось вписувати і виписувати; заповнювати і міркувати, так, як на курсах іноземної мови. Досить складно, бо потрібно готуватися заздалегідь, але і виступ буде набагато цікавішим.
• Не робіть культу з наявності роздаткового матеріалу: це лише один із способів краще донести свою думку, тому нічого не сталося,
якщо ваш виступ не матиме окремої пам’ятки, або якщо ви забули їх вдома. Головне: спілкуватися і щораз робити своїх слухачів кращими!

Слідкуйте за автором-блогером у соцмережах Instagram та TikTok.

Не формуйте в собі технозалежностей і знайте, про що і як ви виступатимете, якщо, наприклад, виб’є світло. Не варто, звичайно, передбачати все й одразу, але достатньо знати, що робитимете у найгіршому варіанті. Зрештою, пам’ятайте, що ваше вміння виступати з вірою і впливати на слухачів не залежить від жодної електрики, погоди чи проектора і виходить з чесних і щирих почуттів.

Уривок з книги Романа Кушніра «Великий оратор».

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn