Для чого вміти розпізнавати обман?

Досліджуючи теорію брехні і, зокрема, розпізнавання обману, я для себе виділив кілька факторів, які супутньо розвиваються в процесі пізнання цієї теми і значною мірою впливають на нашу комунікацію:

 1. Розуміння співрозмовника.
  Будь-яке спілкування здійснюється для того щоб передати певний образ та емоції від однієї людини до іншої. Але виключно слова – не найкращий інструмент для цього. Натомість спостереження за мімічними та невербальними сигналами допомагає побачити справжню картину.
 2. Усвідомлення мотивів своєї поведінки.
  Враховуючи, що більшість часу ми діємо автоматично, згідно з нашими звичками та моделями, важливо періодично зупинятися та щиро аналізувати свої наміри та вчинки.
 3. Чесне ставлення до свого вибору.
  Часто з’являється спокуса підлаштувати факти та переконати себе в правильності більш приємного вибору, який вимагає менше зусиль, не дозволяючи собі використати можливості наповну.
 4. Якісніше трактування реакції людей на наші дії.
  Те, як зовнішній світ реагує на наші вчинки (зворотний зв’язок), є надважливою інформацією, яку ми можемо використати для коректування своїх дій чи підвищення їхньої ефективності.
 5. Попередження небажаних ілюзій та надмірної довірливості.
  Нас не можуть обманути, доки ми самі цього не дозволимо. Іншими словами – спочатку ми обманюємося самі, заплющуючи очі на можливі ризики, а потім на цьому грунті проростають чужі корисливі наміри.

Успіхів у спостереженні, аналізі та усвідомленні.
Те, наскільки ви чесні із собою, є основою ваших досягнень. 

А вам доводилося ловити когось на спробі переконати себе в бажаному замість дійсного?

Автор: Володимир Романенко