Як взаємодіють сфери життя людини

взіємодія сфер життя

В умовах вибору сфер тиску: S = S(1), S = S(n-1) та S = S(n),

рух відбувається у сферу тиску S(n),

якщо тиск S(n) < S(n-1) і S(n) < S(1), тобто найменший.

Ми завжди маємо спільний кордон із іншими людьми. Він цілком абстрактний і динамічний, але при цьому реальний. Спробуйте завтра не вийти на роботу, або наговорити грубощів друзям, чи, скажімо, зробити пакості сусідам, і ви побачите, де саме він є. (Доречно згадати тут про Арістотелеву свободу, яка закінчується там, де починається свобода іншої людини.) Звичайно, що з найближчими людьми він найбільший (або найдовший, якщо ви уявили собі якусь карту з країнами). Втім, можна уявити собі навіть не окрему людину, а цілі групи людей, яких ми можемо об’єднати у традиційні категорії: сім’я, родина, друзі, співробітники і клієнти (робота), ті, хто розділяють наше хобі тощо.

Кордон – взаємодія – тиск

Оскільки є спільний кордон, то повинна бути і певна взаємодія, що навіть можна характеризувати як тиск. Одна «країна» чи сфера тисне на іншу; одна група людей у нашому оточенні тисне на іншу, причому, що більший кордон із одною людиною (групою людей), то менший він із іншою. Все, що описане, – це лише з’ясовування передумов для передбачення напряму руху людини, який проявлятиметься у тому, щоб зрозуміти, в яку ж сферу вона вкладатиме такі ресурси, як час і емоції. (Ми не можемо не витрачати їх, тож основне питання завжди залишається лише в тому, у що ми вкладаємо час і які відчуваємо емоції.)

Отже, згідно з моделлю вибору сфери руху людини достатньо зрозуміти, де тиск найменший, і ми зможемо передбачити напрямок її руху. Загалом цю модель можна ототожнити із законом економії, при якому рух завжди відбувається в сторону найменшого опору. Однак у аспектах руху людини він нам «ближчий», адже з його проявами ми стикаємося щодня.

Вас може зацікавити також відео про кордони у спілкуванні. Підписуйтеся на наш YouTube-канал.

Розв’яжімо задачі

Спробуємо розв’язати задачу. Дружина постійно «пиляє» Василя, а на роботі шефу теж важко вгодити. Що робитиме Василь? Правильно: «туситиме» з друзями або бавитиметься у комп’ютерні ігри (хобі).

Задача номер два. Чоловік Марійки має претензії до неї, діти вимагають уваги, а оточення задає досить високі вимоги до рівня ведення господарства. Що робитиме Марійка? Правильно: в ідеалі знайде собі роботу, на якій бажано, щоб якнайменше вимагали, або шукатиме подруг, яким можна пожалітися на життя.

Це настільки банальні приклади, що для них не потрібно навіть ніякої моделі і ми розуміємо їх інтуїтивно. А втім, висновки, які можна зробити на основі моделі, сягають набагато далі, особливо якщо вони стосуються поведінки нас самих.

Для того, аби навчитися знаходити порозуміння з ким завгодно, рекомендуємо вам пройти онлайн-курс «Мистецтво відповідального спілкування».

сфери тиску людини

Як працює формула

  • Що більш розвинута певна сфера у людини, то важче їй буде почати нею нехтувати. І у такий спосіб перевага стає слабкістю, адже людина не захоче (не зможе) її ігнорувати. Наприклад, хороший банкір (сфера низького тиску) з надвагою не піде у тренажерний зал (сфера високого тиску), бо боятиметься втратити свої переваги у сильній сфері. Окрім того, що кращий цей банкір, то із більшою ймовірністю він не піде у зал. (Приклад цілком умовний, він зовсім не означає, що банкіри не ходять у тренажерні зали, а мова йде лише про конкретного банкіра, який має настільки значну перевагу в одній сфері, що йому математично надзвичайно важко буде піти у сферу, в якій доведеться докласти ще чимало зусиль, щоб отримати ще хоч якийсь результат.)
  • Що швидше хочете отримати зміни у своєму житті, то більш важливо і радикально слід змінити своє оточення. Оточення відіграє роль УКН – умов крайньої необхідності.
  • Найкращі життєві результати ми отримуємо за дії у сфері найбільшого тиску, однак саме таких сфер ми і намагаємося уникнути. Тому-то зазвичай людина, яка «розвивається в одній сфері», зазвичай узагалі не розвивається.
  • Фактично розвиток можливий, тільки коли він усесторонній, тобто коли сфери низького і високого тиску постійно чергуються, змінюючи одна одну і при цьому немає «перекосів», тобто одна сфера не стає сферою з надто низьким тиском, а інша – з надто високим.
  • Хочете помінятися самі – заберіть усі сфери свого життя, в яких тиск незначний. Або, по-іншому кажучи, зробіть так, щоб бути під пресом із усіх сторін, інакше виникатиме значна спокуса втекти у «найприємнішу» сферу, в якій ніхто на вас не тисне. Причому, щоб змарнувати чимало часу, достатньо навіть одного такого схрону. (Схрон – поєднання місця і часу, в якому людина може «не навантажуватися». Загалом схрони необхідні для відновлення, однак є дуже значна ймовірність застрягнути в якомусь схроні надто надовго і змарнувати час на проходження Шляху).
  • Хочете змінити когось – добре продумайте, чи немає у людини сфери, в яку вона «втікатиме», бо доки така сфера існує, ваші старання будуть марними. Наприклад, цю помилку дуже часто роблять батьки підлітків; намагаючись тиснути на них, забувають, що є сфера з низьким тиском – «вулиця», куди «з задоволенням» втікатиме чадо.

Для покращення аналізу сфер життя свого та інших відвідайте нашу програму «Ресурсність: Заробляй! Досягай! Впливай!»

Основні сфери людини

Основні сфери, які варто розглядати під час аналізу людини, і робити це на рівні звички, – це СІМ’Я-РОБОТА-ОТОЧЕННЯ, пам’ятаючи, що якщо десь тиск недостатній, то саме туди людина і втікатиме!

Життя мне людину, наче грудку пластиліну. І водночас, що більше мне, то кращий результат виходить. Що ще тут скажеш: найкращі результати показуватиме та людина, на яку тиснуть із усіх сторін, адже їй доведеться або постійно змінюватись, або зламатись. Як би сумно це не звучало, але власне обмеження і кордони роблять людину людиною.

Уривок з книги «Поведінка людини у формулах і моделях».

Прочитайте про інші формули взаємодії на нашому блозі: