Зміни людини

Зміни людини

Типова помилка, коли ми намагаємося змінити кохану людину, − думати: якщо я зараз не зверну йому/їй на це уваги, то він/вона буде знову і знову так поводитись! А все насправді навпаки: якщо звернеш, то він/вона буде продовжувати аналогічно поводитися, бо має гачок впливу на вас, має мотив.

Що мотивує людину змінюватись?

На вашу поведінку впливає якась дія іншої людини, у неї з’являється мотив «тиснути на кнопку», незважаючи на те, чи винагороджуєте її за це позитивними чи негативними емоціями, адже для нашого мозку, що одні, що другі − рівнозначний харч.

Отакий парадокс: можна змінити тільки поведінку близької людини, на яку ви не реагуєте,  соціальні психологи сказали б: яку ви не підкріплюєте. Тому зміни можливі тільки тоді, коли ви, прагнучи їх, не залежні від них, тобто нестримно хочете, хоч вам може «підійти і так». Там, де вам нестримно хочеться змін і ви не готові терпіти, щоб було так, як є, ви одержимі й залежні, це теж непогано, але тільки до певної межі.

Зміна вашої поведінки спричинить зміну поведінки інших людей аж через декілька місяців. Причому мова йде лише про перші прояви, а «серйозні» зміни й поготів прийдуть аж через роки. Люди надто часто очікують на моментальні зміни коханих і, як наслідок, не продовжують змінювати власну поведінку достатньо довго, щоб побачити зміну. Інша людина – завжди моноліт, а це означає, що її не можна змінити надто швидко. 

10 правил для щастя від Елізабет Ґілберт…читай ТУТ.

Тривалість для змін залежить від якості взаємин – чим вони якісніші, тим зміни більш помітні й через менші проміжки часу. Наче у двох кульок, які торкаються одна одну: якщо площа контакту більша, то і взаємодія буде кращою. Однак, якщо стосунки занедбані, то часовий лаг між причиною − зміною нашої поведінки ‒ і наслідком − зміною поведінки іншої людини, великий. Налаштуйтеся на тривалий період, запасіться терплячістю й толерантністю, і, якщо результат буде швидшим, аніж ви очікували, поставтеся до цього як до невеликого бонусу. В питаннях змін краще налаштуватися на тривалий час, аніж мріяти про моментальну віддачу.

Наскільки ми різні? Детальніше про це читайте в попередній статті блогу “Відмінності між статями“.

Що мотивує людину змінюватись

Ми всі заводи: приймаємо якусь сировину і виготовляємо продукцію, у процесі створюючи якісь відходи.

  • То яку сировину (емоції) ви звикли приймати (радість, посмішки, гнів, сум, критику)?
  • Яку продукцію (відчуття) створюєте (любов, конфлікт, впевненість, віру, низьку самооцінку, вдячність)?
  • І які у вас відходи: тобто, як ви утилізуєте те, що залишилось, і чи екологічне ваше виробництво загалом?

На жаль, багато хто намагається утилізувати свої відходи (гнів, критичність, бажання образити чи вдарити, брехню тощо), «запорпуючи» їх на території сусіда (коханої людини, дитини, співробітника, батьків). Звісна річ, у короткотерміновому періоді економніше виглядає на когось позлитися, пообурюватися поведінкою іншої людини чи, наприклад, довести комусь його/її нікчемність. Натомість стратегічне вміння переробляти свої відходи повністю і бути екозаводом далеко не завжди виглядає таким привабливим. Це ж скільки праці потрібно докласти, скільки роботи над собою проробити, скільки недоладних установок, звичок і досвіду позбутися! Направду таке рішення набагато дорожче за часом і за ресурсами, але у майбутньому воно дасть незрівнянно кращі результати, навіть коли врахувати, що територія сусіда колись вичерпає свій ресурс як сміттєзвалища або той же сусід просто вимурує між вами міцну стіну. Отак одні люди намагаються швиденько перекинути весь свій гній сусіду по життю, а другі − вміють вирішувати питання у собі.  А який завод у вас?

Рекомендуємо вам психологічну книгу “Мудрість жінки” Луїзи Хей. У своїй теплій та відвертій манері авторка демонструє, як жінки будь-якого статусу та віку можуть зробити своє життя мегапродуктивним, реалізувати таланти та розширити можливості. Удосконалити своє життя у всіх царинах: самоповаги і любові, взаємин із батьками й дітьми, багатства та кар’єри.

Одного разу я проводив тренінг із взаємин, на якому у переважній більшості були жінки і де я розповідав, наскільки важливо слідкувати за кожним своїм словом і інтонацією при розмові з чоловіком, враховуючи, що чоловіки − істоти легкоранимі й вразливі, коли до них проявляють агресію жінки, і, як наслідок, вони здемотивовані й не особливо хочуть слухати своїх жінок. Загалом жінки погоджувалися зі сказаним, однак одна учасниця пожалілася на чоловіка: мовляв, я до нього не агресую, але він все рівно не дуже хоче розуміти мої слова. 

– А наведіть хоч якийсь приклад, − попросив я. 

– Ну от, вчора він засипає порошок у пральну машинку, і я йому нормально кажу (тут ту пані трохи перекривило, і вона, насупивши брови, підвищила голос): «Не сип так багато порошку! Ти не розумієш, що машинка ламається?»

Всі засміялися. Одній їй було незрозуміло, чому при такому «нормальному» спілкуванні чоловік постійно бунтував проти її «прохань». На жаль, часто, не бачачи себе зі сторони, ми думаємо, що робимо все добре, але насправді тиснемо на іншу людину, викликаючи у неї реактивний спротив. Хочете налагодити взаємини – відпрацьовуйте перед дзеркалом і з диктофоном кожну фразу, яку будете говорити.

Щиро запрошуємо до нас на навчання:

Реєструйтесь вже зараз! Покращуйте якість ваших взаємин!

вправи риси коханої людини

Вправа «Змінити риси у коханої людини»

Випишіть риси, які б ви хотіли змінити у коханої людини:

  • від найдрібніших побутових – чавкання чи розкидання одягу,
  • до глобальних – постійного дотримування слова.

І спробуйте пов’язати ці негативні риси спільним коренем із якимись позитивними – наприклад, вмінням поєднувати багато справ одночасно чи постійною творчою імпровізацією. Чим більше рис випишете з одного і другого боку списку і чим тісніше їх переплетете між собою, тим краще зрозумієте свою кохану людину. А тепер чесно дайте відповідь, чи готові ви зробити обмін і взаємно стерти риси з лівої й правої колонок?

Говоріть позитивними словами і думайте, що за образи ви формуєте у голові людини, з якою спілкуєтеся:

  • Ти знову палиш? – Ти ще не кинув палити?
  • Ти прогулюєш уроки? – Ти вже почав вчитися?

Перша фраза орієнтує на тривалу і повторювану дію, а друга − на те, що колись ти таки кинеш палити / почнеш вчитися.

Люди рідко коли уявляють собі, наскільки потужним засобом є слово, і, на жаль, не задумуються над тим, що говорять.

Ми є у Телеграм-каналі, Instagram, YouTube-каналі, TikTok. Долучайтесь! В нас багато цікавинок для вас! А ще вирушайте у «SPEмаркет» за новими навичками та знаннями.

Роман Кушнір (уривок із книги “Чоловік і Жінка I ч.“)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути відео:

Будемо раді прочитати вашу думку у коментарях до цієї статті.

Головна місія Школи розвитку SPE – готуємо  Майстрів Життя !

А ви хочете бути Майстром свого життя? Приходьте до нас! 

Любові вам!

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn