Свій світ

PHIL BRAY/NETFLIX
The Queen’s Gambit PHIL BRAY | NETFLIX

Люди, на жаль, надто рідко усвідомлюють: їх поведінка не зумовлена «свідомим вибором» чи «волею», а є лише сукупністю упереджень і стереотипічних моделей, набутих у минулому. Свій світ! У кожного “СВІЙ”. Окрім того, більшість наших дій, у тому числі і в подружньому житті, продиктовані загальнолюдськими помилками сприйняття. Гадаю, що серед сотні найбільш поширених упереджень (bias) і неусвідомлених ефектів (effect) при розбудові взаємин важливо знати хоча би про такі.

“Стосунки. Звички в спілкуванні” (детальніше за посиланням)наші щоденні відчуття і почуття – не що інше, як … звички. Докоряти чи бути невдоволеними, радіти чи захоплюватися – це не те, що зумовлене діями іншої людини (хай як би впевнені ми у цьому не були б), а лише наша раніше протоптана і добре втрамбована емоційна стежина, котру, не бажаючи перевстановлювати, ми використовуємо за замовчуванням і коли доцільно, і коли ні. Причому скоріше за все не ваша, а просто скопійована з поведінки ваших батьків і трішечки підкоректована, аби не виглядати суцільним плагіатом.

Halo effect (Ефект ореолу)

Тенденція наділяти людей відповідно до одних груп рис і переносити оцінку на інші групи рис. Наприклад, якщо людина − хороший професіонал у своїй сфері, ми підсвідомо вважатимемо: людина також є хорошим сім’янином, хоча ці риси не корелюють між собою. Так само як і зовнішня привабливість не означає вправність у інших сферах, хоча зазвичай фізично привабливих людей ми готові наділяти позитивними рисами і в інших царинах їх діяльності.

False consensus effect (Ефект помилкового погодження)

Тенденція переоцінювати степінь погоджуваності інших із нами. Ми надто часто думаємо: чиєсь «так» (ага, ясно, зрозуміло і т.д.) рівнозначне нашому «так», хоч зазвичай, що має людина на думці, погоджуючись із нами, навіть не уявляємо.

Self-serving bias|Behavioral confirmation effect (Упередження самозбереження)

Тенденція декларування більше відповідальності за успіх, ніж за невдачу. Тенденція перебільшувати інформацію відповідно до своїх інтересів. Коли все добре, людина пов’язуватиме причини з власною діяльністю, а коли не так, як хотілось би, – шукатиме виправдання у зовнішніх факторах.

Dunning-Kruger|Superiority bias (Упередження надмінності)

Переоцінка якоїсь бажаної риси і недооцінка небажаної риси у ставленні до інших. Ми применшуємо позитивні риси людей, які нам не подобаються, і перебільшуємо у тих, які нам імпонують. Обернена залежність існує і до негативних рис.

шахи упередження логіка мислення

Illusion of transparency (Ілюзія зрозумілості)

Люди переоцінюють здатність інших розуміти себе і свою здатність розуміти інших.

“The Queen’s Gambit”  – 1950-ті, сирітський притулок. Юна дівчина виявляє дивовижний талант до шахів і починає свій неймовірний шлях до слави, якої може перешкодити залежність.
В ролях: Аня Тейлор-Джой, Білл Кемп, Маріель Хеллер
Творці: Скотт Френк, Аллан Скотт

Wishful thinking (Бажане судження)

Формування думок і прийняття рішень відносно того, що приємно уявляти, замість того, аби звертатися до доказів чи раціональності. Особливо загострюється у часі закоханості.

Confirmation bias (Упередження підтвердження)

Тенденція шукати або інтерпретувати інформацію таким чином, щоб підтверджувати власні припущення.

Тайм-менеджмент: навчись встигати все! Ми всі хочемо мати більше часу. Наш курс допоможе Вам це втілити!

Consistency bias (Обман «згущування фарб»)

Неправильне згадування минулих подій і поведінки, ніби вони зараз є такими, як і були (та він завжди такий був/це вмів/мав здатність; вона завжди/від народження/скільки її пам’ятаю тощо). Ставлення до людини, наче вона статичний об’єкт, а не динамічний. Концентрація уваги на тому, якою людина Є, замість розуміння того, що вона такою СТАЛА.

Last illusion (Ілюзія крайності)

Віра, нібито хтось має знати, що відбувається. Без коментарів.

хлопчик шахи перемога

Outcome bias (Упередження результату)

Тенденція приймати рішення по кінцевому результату замість того, щоб базуватися на якості рішення відповідно до часу, коли воно було прийнято. Ми оцінюємо ситуацію по результатах, до яких воно допровадило у минулому, замість того щоб враховувати час, обставини і наявну інформацію у момент його прийняття.

Impact bias (Упередження відчуття)

Тенденція для людей переоцінювати тривалість й інтенсивність впливу майбутніх почуттєвих станів. Нам здається, що поточні емоційні події залишатимуться для нас такими ж важливими і у майбутньому.

Normalcy bias (Упередження нормальності)

Відмова планувати чи реагувати на лихо, яке ніколи перед тим не траплялося. Якщо чогось раніше не відбувалося, ми схильні не вірити: воно може трапитися. Так у подружніх взаєминах люди «пропускають повз» дуже багато важливих змін у своїх коханих.

Hindsight bias (Упередження «Погляд назад»)

Фільтрування пам’яттю минулих подій у розрізі теперішніх знань такими, що вони виглядають більш передбачуваними, ніж вони насправді були. Я так і знав! − це типовий висновок людини, яка описує нову ситуацію, що вже відбулася і що, тепер здається, не могла відбутися по-іншому. Погодьтеся: легко підлаштовувати під себе минуле, бо воно вже відбулося.

Gard of regression toward the mean (Не зважання на повернення до середнього в майбутньому)

Тенденція очікувати: екстремальне виконання продовжиться, забуваючи про те, що врешті все повертається до середнього. Коли людина щаслива, то міркує, що так триватиме вічно, коли є глибоко нещасна, то вважає, що це теж відтепер назавжди – помиляється в обох випадках.

стратегія перемоги шахи упередження

Outgroup homogeneity bias (Позагрупова гомогенність)

Люди бачать членів своєї групи більш різноманітними, ніж членів інших груп. Нам здається, що переживання, думки, ставлення та й загалом життя у наших коханих, друзів і близьких набагато різноманітніше або принаймні суттєво відрізняється від переживань, думок і ставлень інших, чужих нам людей.

Trait ascription bias (Приписування особливостей)

Тенденція людей бачити себе більш різноманітними як особистості в поведінці й настроях, тоді як інші виглядають більш передбачуваними.

Restraint bias (Упередження стримування)

Тенденція переоцінювати чиюсь і свою здатність обмежувати стійкість перед лицем спокуси. Простіше кажучи: ми набагато піддатливіші на спокусу, яка є «на відстані витягнутої руки», аніж насправді думаємо у часі, коли далеко від неї.

Reactance (Реактивний спротив)

Потреба робити протилежну дію до того, як хтось хоче, щоб ви зробили, аби протистояти спробі узурпувати/загарбати/обмежити наше право/свободу вибору. Ми вчиняємо так, навіть коли здоровий глузд підказує нам: міркування іншої людини виправдані.

Deformation professionnelle (Професійне викривлення)

Тенденція дивитися на речі відповідно до правил у якійсь професії, забуваючи про ширший погляд. Раніше чи пізніше ми всі професійно деформуємося і переносимо це у свої сім’ї. Вид діяльності часто визначає і нашу поведінку у взаєминах.

Роман Кушнір (уривок із книги «Жінка і чоловік. Частина 2»)

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn