Ставлення до грошей

Ставлення до грошей

Опишу декілька найтиповіших облуд у ставленні до грошей, на які часто не звертають уваги, а вони тим часом закладають підвалини нашого зовнішнього успіху.

Стереотипи про гроші

1. «Не підмажеш – не поїдеш», або англійська версія no money – no honey

Чи ще один варіант, який я чув на концерті однієї відомої співачки: «якби мені платили стільки, скільки їй, я б теж так співала, так виглядала і так невимушено поводилася» – основна проблема всіх цих формулювань у перверзійному причиново-наслідковому взаємозв’язку, бо, хоч як дивно це звучить, але:

 • ти спершу полюби, те чим займаєшся, а вже потім отримуй за це гроші;
 • ти спершу співай та поводься так, як зірка, і тоді отримуватимеш стільки, скільки й вона, тобто заклик звучить просто й однозначно, як перше-ліпше гасло на політичному мітингу:
 • спершу проведи роботу над собою (всередині), а вже потім отримаєш подяку (ззовні).

Навіть зарплата – це гроші, які ми отримуємо не за діяльність у робочий час, а за роботу яку ми здійснюємо над собою без зовнішнього примусу. І ще одна стисла думка, яку детальніше розглядатимемо в іншому розділі: не варто робити щось тільки тому, що вам за це платять гроші, бо так можна прожити життя найманця, ніколи й не ставши собою.

2. Посилання на «життєві обставини»

Або будь-які інші чинники, що від нас не залежать і на які людина буцімто не впливає, – визначає міру відповідальності, яку людина готова взяти за своє життя. І що більшим вона вважає вплив непідвладних «обставин», то менше відповідальності бере на себе. Дехто живе так, що й узагалі начебто не живе:

 • у сім`ї проблеми бо жінка/чоловік поганий, на роботі – бо керівник не такий,
 • у суспільстві – бо країною керують телепні, а удома навіть їсти нічого бо теща/свекруха повинна була щось купити, а не купила.

А я що?

 • В мене просто такий характер, тип темпераменту/знак зодіаку, і хіба я винен/винна?

Отже, якщо людина готова клаптик за клаптиком відвойовувати собі у своєї безвідповідальності готовність впливати на своє життя, то і результати в неї будуть геть інші.

Читайте ще “Як завжди мати гроші? Вправи і техніки

3. «Для того, щоб бути щасливим і забезпеченим, потрібно мати багато грошей»

Ще один приклад хибного ставлення до фінансових процесів у Всесвіті. Ти спершу відчуй себе щасливо і забезпечено, а тоді й отримаєш рівно стільки, скільки буде потрібно до цього щастя. Тобто спершу почни працювати над собою, визнач свої цілі, знайди шляхи їх досягнення, попрацюй над власними відчуттями, що вимагає довіри до себе і клопіткої роботи з власними цінностями й установками, контролюй свої відчуття і стани, навчись насолоджуватись рутиною і загалом знаходити сенс у щоденній діяльності, і вже опісля цього наче за помахом чарівної палички, ти сам здивуєшся, як у твоєму житті з’являтимуться чималі суми грошей.

4. Та що там економити – жити треба сьогодні, або, «скільки не економиш – грошей все одно нема».

Іноді людина, наче виправдовуючи власну неумілість, додає «і так для всіх».

Насправді: жити потрібно сьогодні! Втім, це правило стосується проведення нашого часу – люби, що робиш, роби, що любиш, будь присутній у кожному моменті свого життя, радій спілкуванню з коханими і близьки- ми, створюй і реалізовуй себе…

Стереотипи про гроші

Зауважте:  я ніде не сказав «витрачай якнайбільше сьогодні і заповнюй свою велику душевно-екзистенційну пустку новенькими банкнотами»… Отже, живи і цінуй цю мить сьогодні, тільки спершу навчись робити це без фінансових милиць, тобто тринькання грошей. Відклади їх краще на завтра, збережи та інвестуй.

З іншого боку, економія, ще раз наголошу, – це лише засіб, а не мета – такий собі фінансовий тренажер для мозку, який постійно орієнтує на те, щоб жити не як комаха-одноденка, а як «вінець творіння», хто своїм далекоглядним зором сягає у вічність.

5. «Гроші псують людину»

Це одна заслона лінивого і бездіяльного розуму, яка дозволяє нічого не робити й залишатись у повній та глибокій безвідповідальності. Запам’ятайте для себе, чи ще краще поясніть тим, хто так вважає: гроші не можуть зіпсувати людину, вони лише показують, ким та людина є насправді. Так само, як світло, ввімкнене у темній кімнаті, де сидить хтось потворний, не робить його таким, а лише проявляє всі ті риси, які є. Якщо попередній приклад надто різкий, то наведу іншу ілюстрацію: от приміром, мікроскоп не створює мікробів – він лише показує їх нам, вони і так є, до того ж зауважте, що й позбутися їх (мікробів, вад, недосконалості, поганих рис) можна не завдяки мікроскопові (світлу, грошам), а зовсім інакше (фізично, хімічно, через тривалу роботу над собою).

Отож, якщо вам цікаво, які ви є насправді, – почніть заробляти чималі для себе гроші, а потім ще більші – щоб освітити найглибинніші закапелки власної душі і перевірити, чи не заховався там якийсь завалений минувшиною скелет спокус, проблем, невирішених ситуацій, хиб, злих думок і загалом власної неідеальності.

Рекомендуємо книгу “Як мислять багаті та успішні. Наука про те, як розбагатіти

Як змінити думки про гроші?

Ці та інші ментальні бур’яни нав’язані суспільною думкою, і вони так міцно прижились на ґрунті власної безвідповідальності, що пускають коріння від переоцінки ролі грошей у житті людини. Тобто, коли в основі світогляду вони, як мірило зовнішнього успіху, стають наріжним каменем, то згодом починає валитися весь будинок – система взаємин зі світом. Це геть не означає, що гроші не є важливими у житті людини, а лише має сприяти розумінню того, що їхня кількість – це наслідок нашої поведінки, усталених стосунків із близькими, професійності й особистісної ефективності, а не їх причина.

Для повноцінних відносин з грішми людина спершу мала б навчитися обходитись без них, бо, хай як це парадоксально звучить, це те саме, коли добрий оратор має обов’язково навчитися мовчати, а ефективний працівник нічого не робити.

думки про гроші

Тож спробуйте замислитись над тим, чи суттєво змінився би ваш день, якщо:

 • вранці ви забули гаманець удома;
 • ви отримали мільйон у подарунок;
 • у вас зникли всі ваші заощадження;
 • ви у несподіваний спосіб отримали велетенський спадок;
 • банк через технічну помилку заблокував ваш рахунок;
 • післязавтра апокаліпсис, а у вас на руках вся раніше відкладена готівка (магазини працюватимуть у звичному режимі);
 • у ресторані ваш чоловік виявив, що забув гроші удома, або в аеропорту ваша дружина випадково забула картку з відкладеними на відпустку грішми.

Запрошуємо на курс “Збільшіть продажі – систематизуючи роботу відділу

Якщо відповідь «так», то саме час задуматися, чи не стали ви залежним від грошей, чи не почали вони керувати вами, адже тоді варто згадати про те, що гроші є добрими слугами, але ніколи не доводять до добра, стаючи керманичами. Тож самі поміркуйте над своїми взаєминами з грішми чи над тим, наскільки збалансованою є ваша поточна фінансова модель і чи, бува, не заради грошей ви живете.

Для цього можна виконати просте завдання (а заодно й згадати шкільну парту) – написати твір на 8–12 речень (за 4–5 хвилин від руки) про гроші: звідки вони беруться, для чого використовуються, навіщо потрібні та як можна здобути їх якнайбільше. Потім через декілька днів перечитайте, додайте важливе і заберіть зайве – хай це буде перший крок на шляху до кращого розуміння своєї фінансової моделі. Можете потім цей твір дати прочитати іншим людям і попросити вказати на найбільші недоліки. Зрештою, можете навіть надіслати його мені, і я обов’язково зверну увагу на проблемні місця. Побачите, що з часом те, що вважалося цілком непоганими моделями, щораз шліфуватиметься і врешті вималюється до чіткого і довершеного рівня, можливо, вам навіть захочеться на прикладі свого твору показати власні огріхи, яких ви позбулись, та посміятись разом із ними над цим.

 

Спостерігайте за нами у таких соцмережах: Тік Ток, Інстаграм, Фейсбук.

Роман Кушнір (уривок із книги Спосіб мислення, як багатство)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути ТОП відео про Гроші та Бізнес:

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn