Гроші та отримання кредитів

Гроші та отримання кредитів

У попередній статті ви вже дізнались, якою є правда про гроші та кредити. Тепер ми розглянемо неусвідомлені способи отримання кредитів. Отже, людина отримує кредити коли:

 • Не враховуєте емоційних кредитів (борг, який ми не хочемо визнавати)

Всі ми боржники, адже наївно думати що у homo socialis може бути відсутня залежність від тих, хто нас оточує.

Звісно, можна стверджувати:  «мені ніхто не потрібен», «я сам», «мені все рівно, хто що думає», «я завжди приймаю рішення самостійно», але це будуть лише слова і не більше.

Кажуть, що всі війни ведуться через жінок, – може, воно й так, бо я, наприклад, справді не пригадую жодного чоловіка-завойовника, за яким би не стояла «сильна» жінка. Та чому тільки про чоловіків говорити, – цілком слушно може зауважити хтось із читачок, – ми ж не розглядаємо багатство як прерогативу чоловіків? Звісно, ні, фінансова грамотність і багатий спосіб мислення не мають статі, я просто ще не дійшов до цієї теми. Бо за досягненнями жінок завжди стоять «сильні» чоловіки. І неважливо, хто це: духовний наставник, перший вчитель, коханий хлопець, керівник, син чи чоловік – бо в будь-якому випадку за досягненням жінки завжди стоїть батько. Рекомендую просто повірити, що за досягненнями чоловіка стоять стосунки з матір’ю, а за досягненнями жінки – стосунки з батьком.

До чого це я веду?

До того що проблеми у стосунках з батьками – це причина проблем з грішми. Або по-іншому: доки ми внутрішньо не віддали всіх боргів своїм батькам,  доти шлях до багатства вважайте закритим. Налагодьте стосунки, а тоді тримайте гаманець відкритим, і гроші наче з рогу достатку самі потечуть у нього. Якщо ж людині вдається «багато» заробляти гроші і «багато» витрачати, і ви при цьому знаєте, що у нього/неї проблеми з батьками, можете бути певні, що гроші для цієї людини – мука:

 • заробляючи не насолоджується,
 • витрачаючи – боїться,
 • відкладаючи – не може насититись, бо це все він/вона робить для когось, а не для себе, а отже, і прирікає себе на постійне життя «не тут» і «не зараз».

Тож, якщо ми залежні від когось емоційно, тобто проблеми несамодостатності у відносинах з батьками виражаються через проблеми у спілкуванні з іншими людьми, близькими чи не дуже, то і справжнього багатства, вміння заробляти і використовувати, а не просто «багато грошей», здобути не зможемо – емоційна прив’язаність створює фінансову залежність.

 • «Вона ж без мене пропаде»,
 • «я не уявляю життя без нього»,
 • «я б не зміг цього без нього/неї», 
 • «мені ніхто не потрібен»,
 • «я всього добився сам»,
 • «робитиму, як захочу».

Читайте ще “Як взяти під контроль свої гроші?

 • Купує за гроші те, що собі не може дозволити (борг перед собою майбутнім)

На перших заняттях, я зазвичай вчу дуже неприємної, і навіть можна сказати, болісної речі: платячи за що-небудь, постійно запитувати себе «Чи можу я собі це дозволити?». Такий самообмежуючий підхід на перший погляд навряд чи виглядає дуже оптимістично і не дуже схожий на думки багатої людини. Однак він необхідний для вироблення власної волі, фінансового характеру, та й взагалі незалежності від грошей: їх наявності чи відсутності, так само, як і тренажер необхідний для того щоб, добряче попотівши, згодом наростити м’язи.

Через декілька занять я вчу забувати відношення до грошей як до чогось дефіцитного, і отримавши людину пропрацьовану і незалежну від грошей, можна далі «випікати» її вже з опцією фінансової місткості. Без попереднього налаштування такого внутрішнього діалогу фінансовий аналітик усередині нас виходить сирим і не пристосованим до життя.

 • Як визначити, чи ми вже можемо собі щось дозволити, чи ще ні?

Спробуйте порахувати, скільки часу вам потрібно буде відпрацьовувати ці гроші. Ви замовляєте таксі, яке зекономить вам 30 хв. , тобто при 20 гр.од./год – 10 одиниць, і платите за це «задоволення» 50 гр.од., тобто одна поїздка на таксі ((50-10)/20=2) це дві години вашої напруженої роботи.  Ви готові на таке? Чи розумієте, що у такий спосіб берете кредит у себе майбутнього? Я не кажу не брати, а лише наголошую, що потрібно рахувати, а отже, прийняти зважене рішення, а не діяти імпульсивно.

Купує за гроші те, що собі не може дозволити

 • Споживає більше аніж заробляє гроші (борг перед власними цілями)

Якщо людина як проект не окупляє своє існування, то економічно вона копає яму на тому місці, де міг бути закладений фундамент для досягнення її мрій, оскільки досягнення беруться саме з нашої готовності створювати і відмови від надмірного споживання. Споживання, чи то у вигляді харчів від бабусі, або грошей від батьків, чи користування чужими приладами формує у людини неспроможність самостійно справлятися з викликами. А їх у житті трапляється чимало.

Невміння себе обмежити зазвичай стає тим стримуючим фактором на шляху до цілі, який виникає тоді, коли у дію вступає непропрацьована звичка споживацтва. Корова існує для того, щоб давати молоко, однак іноді їй потрібна трава. Та що господар зробить з тою коровою, яка тільки їстиме сіно і не даватиме молока? Чи не першою пустить її «під ніж»?

Для того, щоб зрозуміти, чи не створюємо собі таких боргів, варто порахувати власну точку беззбитковості:

Скільки мені потрібно заробити, щоб урівноважити свої доходи і витрати?

Якщо ви дбайливо записували минулого місяця всі свої витрати, то фактично вже зробили дане завдання, якщо ж натомість и вже дійшли до середини книги без обліку потреб і можливостей (витрат і доходів), то рекомендую це якнайшвидше зробити гроші.

• Нерівноцінно обмінює свій час на час інших людей (борг перед суспільством)

Зазвичай пропоную таке визначення:

 •  Гроші – це показник корисності конкретної людини у конкретних умо-
  вах часу в конкретному суспільстві.

Тобто чим більше людина заробляє – тим більше така людина затребувана, разом зі своїми рисами, вадами, характером, вміннями, досвідом і знаннями. Як на мене, то це чесний підхід, оскільки гроші справді жодним чином не показують ані духовності людини, ані її інтелекту, ані будь-чого іншого культурно-релігійно-особистісного. Окрім того не затребуване зараз, може бути затребуване потім, і не потрібне тут може бути необхідне там. Бо якщо дохід вчителя чи лікаря невеликий порівняно з чиновником чи бізнесменом, то це ніяк не характеризує особистість людини, а лише дає зрозуміти, що суспільство вимагає рис, потрібних бізнесменам, але не тих, які мають вчителі. Хоча завжди слід переходити від загального до конкретного і розглядати окремого лікаря і конкретного бізнесмена, «розкладати його на риси» і в отій загальній структурі шукати суспільну корисність кожного з «інгредієнтів».

Чим інтенсивніше ви спілкуєтесь з тими, хто заробляє більше від вас, тим швидше влазите у борг, за який доведеться платити не грішми, а емоціями, цінностями, світоглядом. З одного боку це не погано, оскільки людина може таким чином швидше перейняти модель багатства, з іншого боку доводиться жертвувати «частиною себе» – тим способом мислення, який вже сформувався.

Рекомендуємо прочитати “10 причин, чому нам ніхто не винен

• Купує за гроші незаплановане (борг перед собою кращим)

Запам’ятайте, що гроші, які витрачені незаплановано – це гроші, витрачені на цілі інших людей. Якщо людина заходить у супермаркет «подивитися, чи чого не треба», тобто без чіткого розуміння того, що їй потрібно, то виходить вона зазвичай з доверху навантаженим возиком, в якому буде зібрана чудова колекція непотребу, розпочинаючи з фумігатора для мушок-дрозофіл, бо на них була знижка, і завершуючи китайським надувним матрацом для розглядання риб під водою, бо «а може, здасться». Незаплановане – не означає зовсім-зовсім все, чого немає у вашому списку чи у виписаних планах на цей місяць. Незаплановане – це те, що дозволяє нам відчувати себе краще не через розвиток духовних і особистісних якостей, а через споживання як таке.

Від цього справді стає добре, бо людина відчуває таким чином свою «спроможність придбавати», а отже, соціальну значимість.  Багатство, яке ми маємо, , це не що інше як показник нашої фінансової «місткості» – якщо ми маленькі та дріб’язкові, то до справді визначних досягнень нам зась.

Купує за гроші незаплановане

• Вкладає гроші в те, що не робить її кращою (борг перед своєю ефективністю)

Щоразу, купуючи що-небудь, ставте собі запитання – як це зробить вас кращими. Світ манить легкими здобутками і дрібними приємностями, однак відволікаючись на них, ми постійно збиваємося з широкої дороги досягнення власних фундаментальних цілей на манівці бездіяльності. Насолоджуватися кожною миттю життя потрібно вміти, і це повинні бути не просто слова, а постійний відповідальний вибір, однак, якщо ця насолода приходить через споживацтво: краще поїсти, ліпше одягнутись, дорожче виглядати у очах інших, мати чим похвалитись – то з часом це стане обузою, тим вантажем непотрібного.

Спробуйте пожити деякий час із постійним усвідомленням: все, що ви споживаєте – це вам аванс, за який потрібно напрацювати на щось більше і важливіше нематеріальне:

 • сніданок – це ваш аванс на те, щоб до обіду стати кращими;
 • нове пальто – аванс, за який до наступного сезону потрібно напрацювати на цілий гардероб;
 • харчі, закуплені на тиждень – це аванс, виданий на вивільнення вашого часу, щоб ви цей тиждень ні про що інше не думали окрім особистісних довготермінових напрацювань;
 • нове авто – це аванс за те, що ви будете/станете настільки ефективні, економлячи завдяки йому час, що за період гарантійного терміну воно себе повинно повністю окупити.

Ніколи не думайте, що те, що ви витрачаєте, ви вже заробили гроші і зараз можете дозволити собі «спочивати на лаврах». Таке ставлення позбавляє життєвого тонусу і готовності діяти, тобто дуже швидко зводить нанівець всі напрацювання, які б вони не були. Натомість розуміння всього навколо як нашого авансу, ще не заслуженої можливості, чудово актуалізує вміння жити «тут і зараз», насолоджуватись тим, що є, і постійно самовдосконалюватись. Зрештою, ніколи не варто забувати, що саме життя – це аванс нам на великі й вічні вчинки.

Запрошуємо на курс “Система продаж: як вибудувати у своїй компанії?

 • Не бачить, як витрачає гроші (борг перед своїм «зараз»)

Легко витрачати гроші, яких не бачиш. Всі процеси для людини минулого мали матеріальний характер, і тому наш мозок не усвідомлює електронних чи інших дистанційних витрат, коли гроші не передаються безпосередньо з рук у руки.

Навколо стільки приємних спокус, які дозволяють одним натиском чи просто без зайвих зусиль позбутися грошей чи отримати незаслужені винагороди:

 • безготівковий кредит, післяоплата, електронний розрахунок, кредитна пластикова картка, онлайн-рахунок, електронні гроші чи інтернет-банкінг.

Як легко ми відмовляємося від свого майбутнього!

Згадайте:

 •  як легко тратяться гроші на мобільному телефоні, якщо ми не рахуємо хви-
  линки;
 • як легко переводяться навіть великі суми на рахунки іншим людям, якщо все відбувається дистанційно;
 • як легко, наче граючись, можна обнулити свій рахунок, якщо при цьому не доводиться виконувати проактивних дій спілкування з іншою людиною.

Отакі способи отримання кредиту найчастіше не враховуються нами при ділових чи особистих взаєминах з іншими. І я не хочу відносити кредит до «абсолютного зла», бо з економічної точки зору кредит – це чудовий регулятор впливу і на суспільство, і на окремого індивіда. І, як завжди, справа швидше не в наявності чи відсутності, а в кількості та доцільності.

Будь-яка отрута може бути ліками і навпаки: різниця лише в тому, скільки і коли спожити. Для когось кредит – це навіть чудова можливість мобілізувати свої сили і стати по-справжньому ефективним: наприклад, людина бере у кредит квартиру і тим самим відрізаючи собі шляхи до відступу,починає всі свої зусилля докладати, щоб виплатити його, і сама цього не помічаючи, відкриває в собі приховані резерви впевненості, наполегливості і рішучості. Так, камінь на шиї може когось зробити і більш витривалим, і більш сильним, а когось він просто втисне в землю в прямому і переносному значенні.

Спостерігайте за нами у таких соцмережах: Тік Ток, Інстаграм, Фейсбук.

Роман Кушнір (уривок із книги «Багатство як спосіб мислення»)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути ТОП відео на Гроші, Бізнес та Особисті зміни:

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn