Гроші та фінансові моделі

Гроші та фінансові моделі

Не буду акцентувати на найкращих, як на мене, визначеннях, бо знаю, що важливіше самому дійти до глибинного розуміння причиново-наслідкових взаємозв’язків у фінансових моделях. Окрім того, кожне визначення ми сприймаємо в силу своїх поглядів, і те, що для когось виглядатиме благом, для іншого взагалі стане неприйнятним.

Причини фінансових моделей

Вся річ у часі, який ми готові присвятити своїм досягненням і спробі зрозуміти себе. Тож щиро хочу, щоб кожен, розмірковуючи, сам дійшов до того, яке ставлення до багатства відкриє йому найбільше можливостей у щоденному житті, а для цього, як не крути, потрібно перебрати чимало різних варіантів.

Ось деякі підказки про те, як варто аналізувати свої і чужі визначення:

1. Вживання абстракцій на кшталт «соціальна складова», «економічний еквівалент», «суспільно творчий елемент» чи якийсь «фінансовий механізм» свідчить про дистанціювання від теми грошей.

Нібито людина навіть не хоче мати з ними справу з усіма наслідками демонстративності, гордості і бідності. Тобто, якщо людина нехтує грішми і з погордою до них ставиться, то і вони минатимуть її кишені. Хоча, цілком можливо, що людина, яка говорить про гроші надто пишномовно, просто ще ніколи у своєму житті їх не заробляла.

2. Раціоналізація типу «гроші – це кошти», «гроші – це фінансові ресурси», «гроші – це фінанси» чи будь-яка інша підміна понять – це так само внутрішня відмова від грошей і недовіра до них, яка, з одного боку, є показовим несприйняттям, а з іншого – свідчить про певну жадібність людини і її залежність від грошей.

Це схоже на те, як людина на дієті зневажливо відгукується про масну солодку булочку, при цьому жадібно ковтає слину, лиш глянувши на неї.

Читайте попередню статтю блогу “Фрази про гроші

3. Повторення якогось слова або його умовних синонімів свідчить про те, що воно є ключовим у грошовому пантеоні людини.

Наприклад,

 • «багатство – це те, що людина заробляє, багато працюючи і віддаючи свій час роботі» –модель, яка акцентує на роботі;
 • «бідність – це відсутність задоволення в житті людини, коли немає грошей на прості радощі, а отже, і щастя» – акцент на задоволенні.

Таке повторюватиметься не у всіх, але якщо воно таки буде, то може наштовхнути на чималі роздуми і вдалі висновки. Наприклад, у першому випадку людина дуже погано себе почуватиме, якщо не матиме, чим займатись, такого працівника треба постійно завантажувати роботою; тим часом за другого варіанту весь вплив на людину має відбуватися через демонстрацію їй можливого задоволення і радостей: в обох буде однаковий результат роботи, тільки досягнуть вони його у різний спосіб.

4. Фрази від третьої особи також наштовхують на думку про те, що «моє внутрішнє я» і «гроші» (багатство, робота чи будь-що інше, бува, навіть і любов) – це речі несумісні.

 • Гроші – це те, що людина ….;
 • багатство – це для людей таке-то ….;
 • робота – це коли хтось …;
 • для інших людей любов це …..

Це би мало розумітися як «я протиставляю себе іншим, й, окрім того, показую, яке неблизьке мені те чи інше поняття». Знову ж таки, трапляється не у всіх, але служить добрим орієнтиром у трактуванні внутрішніх взаємин людини і її грошей та не тільки.

Запрошуємо на курс “КРІ працівника: як прописати і впровадити по найрізноманітніших посадах

Причини фінансових моделей

5. Узагальнювальні слова «всі», «ніхто», «ніколи», «завжди» й інші (кожен, тільки, ніде, все тощо) служать індикаторами внутрішніх цінностей людини.

«Всі знають, що гроші існують для того, аби їх витрачати» – людина начебто колективними устами озвучує свої стереотипи. Дуже уважно слухайте не лише свої узагальнення, а й узагальнення інших, бо вони, як жодні інші фрази, можуть охарактеризувати спосіб мислення людини і відповідно причиново-наслідкові взаємозв’язки, які вона сама у житті собі створює.

Чому так відбувається?

Стосовно «всіх» чи «всього» такі фрази наче більш «чесні», аніж стосовно «я» або «у мене», бо за «я» треба нести особисту відповідальність, а «всі» звучить і авторитетно, і безвідповідально водночас. Узагальнення – такий собі велетенський міх, куди можна скинути всілякий непотріб своєї душі.

6. Додаткові (зайві) прикметники насправді є зовсім не зайвими: вони виказують поточні думки людини і критерії, якими вона керується у своєму житті. «Гроші – це справжня можливість …» (а отже, є й не справжня); «робота – це денний час …» (тобто «уночі працювати не буду»); «багатство –коли ти можеш втілювати всі свої дитячі мрії» (для людини дуже важливим був етап дитинства). Жодне сказане слово не є зайвим, воно завжди має якесь пояснення і зачіпає якісь струни у душі людини. А от що ми з того звучання зрозуміємо, вже залежить від рівня нашої чутливості та вміння вловлювати нюанси.

7. Вживання фрази (письмово чи усно) з позицій іншої статі відкриває для нас ще одну людину, яка надійно засіла у думках промовця й безсумнівно пов’язана з темою.

До прикладу, дівчина каже: «успіх – це те, що у чоловічому світі …» (отже, для неї існує якийсь чоловічий світ, скажімо, батька, брата чи коханого).

Чому? Для чого їй це?

Або, наприклад, помилково чоловік каже: «Майно – це те, що вона може …» Звісно, треба дивитися у контексті, бо, можливо, «вона» – це людина, але, з іншого боку, може йтися і про дружину чи матір, яка хоче, приміром, відсудити частину маєтку. Такі підказки простіше почути у спілкуванні, коли людина подумки ще у своїх клопотах, але зараз її питають про зовсім інші речі.

8. Піддаючи сумніву фрази, можна побачити загрози і ризики, які собі моделює сама людина.

Простий приклад: «гроші – це свобода».

Розкладемо математично: гроші = свобода; немає грошей = немає свободи; наче зрозуміло, але така людина прирікає себе на відсутність свободи при порожньому гаманці, а отже, створює собі безпідставні труднощі.

Згадаймо ще простеньку ментальну фразу на кшталт «не у грошах щастя». Математично: «не гроші = щастя», звідси неочевидний висновок «гроші = не щастя», а це, погодьтесь, вже зовсім інше розуміння моделі. Загалом, якщо хочете краще дослідити модель (свою чи іншої людини), спробуйте погратися з частками «не».

9. Те, про що людина не написала/сказала, інколи є набагато важливішим, аніж те, про що написала/сказала.

 • До прикладу, якщо в розмові про гроші людина тричі згадала за батька і жодного разу за матір, то чому?
 • Якщо «робота – це місце, де можна заробити гроші», то чому не сказати, навіщо тобі ці гроші та як їх можна заробити (тобто чи всі способи заробітку тобі підходять)?
 • Та й, зрештою, недоконана форма «можна заробити» наштовхує на думку: ти таки заробляєш чи працюєш у півсили, задовольняючись нереалізованою можливістю?

Такий аналіз це чудовий інструмент, який, як і всі інші делікатні техніки, потребує вправляння, неупередженості і тривалої практики, й, з іншого боку, дає чудову можливість заглянути за куліси людської душі, не дуже й розпитуючи акторів, а лише прочитавши програму й зиркнувши на сцену.

Маємо й дещо інші можливості під час усного спілкування з людиною про гроші. Тоді додатковими елементами для обов’язкового аналізу мають стати міміка, рухи, погляд, позиція і голос людини. Не вдаватимусь до загального невербального аналізу, зорієнтую лише, що будь-яке переступання з ноги на ногу, верткий погляд, насуплювання, зневажлива міміка, почухування, кусання губ та інші ознаки надмірного хвилювання свідчать про те, що людина відмежовується від поняття «гроші» у своєму житті або від того, що у цю мить говорила.

 

Тлумачання фраз про гроші

Час від часу на заняттях я практикую просту вправу, коли людині потрібно вийти перед своїми колегами і впевнено та голосно промовити фразу «Я стану мільйонером!». Знайте, що це не так уже й легко, тому що для того, аби впевнено це сказати, потрібна віра, яка просто так не з’являється, яка не полягає у хизуванні й гучному крикові чи у невпевнених кострубатих рухах. Досить чітко можна побачити людину, яка не просто ворушить губами, а промовляє серцем – тоді зрозуміло, що для цього промовця отой мільйон – це цілком досяжна й зрозуміла річ, і питання лише, коли він/вона його отримає. Щоправда, є ще й інший бік цієї вправи – якщо довго й наполегливо вправлятись перед дзеркалом чи камерою, то рано чи пізно настане той час, коли людина сама повірить у власний мільйон і, як наслідок, здобувши його у своїх думках, зрештою отримає й у матеріальному, фінансовому виразі. Практикуйтесь – саме щоденні повторювані дії разом із відповідним аналізом та удосконаленням дають найкращі результати.

Рекомендуємо книгу “Чого вартий день. Уроки досягнення досконалості

Тлумачання фраз про гроші

Є ще один спосіб розрізнити «багатий» спосіб мислення і «бідний». Він полягає у тому, щоби слухати, якими категоріями мислить людина. Скажімо, ви чуєте від людини: «багатство – це коли ти маєш достатньо грошей, щоб почувати себе небідним», або «добре було б мати зайві гроші», чи навіть «цього року все пройшло вдало», або ж «фінансова незалежність – це коли ти можеш не економити», чи ще «заможність – це коли не треба рахувати кожну копійку».

Можливо, це не буде очевидним, та насправді всі ці фрази свідчать про фінансово «бідне» мислення у різних аспектах і їх об’єднує те, що людина хоче описати багатство категоріями бідності, забуваючи про те, що багатство само собою – цілком самодостатня складова людського життя, яка не потребує бути функцією, похідною від чогось. І так само, як здоров’я не можна описати поняттями хвороб, то й можливості не можна описати категоріями проблем. Політь бур’ян у своїх думках, а сапою хай буде розмірковування про те, чого ви прагнете замість утечі від того, чого хочете позбутись.

Адже завжди є дві дороги, одна з яких – «Від чогось» – насправді веде до пустки фальшивих сподівань, а інша – «До чогось» – так чи інак таки провадить до справжніх результатів і реалізації цілей. І хоч вони начебто однакові, та є величезна відмінність між подорожніми, які цими дорогами йдуть. Безглуздо викопувати отруйну рослину, не посадивши на її місце корисну.

А зараз дещо детальніше розглянемо попередньо згадані фрази:

 • «багатство – це коли ти маєш достатньо грошей, щоб почувати себе небідним» – людина наче каже «я не знаю, що таке багатство, але я бідний і мені це дуже неприємно»; тут не зрозуміло, на яку дію орієнтується людина, адже без дії не буде і результатів;
 • «добре було б мати зайві гроші» – людина не матиме грошей, бо вони є для неї зайвими, а хіба нам хочеться мати справу з чимось зайвим? Якщо б людина замислилась над поняттям доцільності грошей, вона одразу могла б отримати їх;
 • «цього року все пройшло вдало» – небажання відповідати за свій успіх веде до неготовності взяти відповідальність і за невдачу, а отже, позбавляє людину можливостей змінитися. «Пройшло» – це форма, яка не вказує, завдяки чому, а також немає відповіді і на питання «а до чого тут я? (у своєму житті)»;
 • «фінансова незалежність – це коли ти можеш не економити» – людина видає себе тим, що заощадливість з доброго засобу фінансово грамотної людини ставить в один ряд із цілями. Не можна досягнути багатства, лише економлячи, так само, як тактичні рішення не повинні керувати стратегічними планами;
 • «заможність – це коли тобі не треба рахувати кожну копійку» – отак хоче людина до фінансового раю в’їхати верхи на худій і нещасній шкапі. Гадаю, інші коментарі тут зайві. Адже не можна кількістю зужитих таблеток чи візитами до лікаря виміряти стан здоров’я людини – шукайте і знаходьте більш адекватні варіанти, які б висвітлювали саме поняття здоров’я, наприклад кількість присідань за хвилину, чи здатність пробігти певну відстань за заданий час, або у крайньому разі добре щоденне самопочуття. Адже про що людина думає, те у своє життя і притягує – такий простий і неминучий закон нашого Всесвіту.

Ще один спосіб краще зрозуміти глибинне відношення до грошей полягає в аналізі причиново-наслідкового взаємозв’язку, який подає людина у своїх описах чи вживає у висловах. Тобто розуміння того, чи світ людини обертається навколо теми грошей, чи, навпаки, гроші є сателітом якихось важливіших складових цінностей людини, вказує на її залежності, а отже, й на її майбутні досягнення. Одразу напишу, що ніколи не розмірковувати про гроші – згубно для фінансового успіху людини, так само, як ставити їх у центр світобудови та взаємин – це не що інше, аніж оголювання глиняних ніг Колосса, який от-от упаде від нервового зриву.

Спостерігайте за нами у таких соцмережах: Тік Ток, Інстаграм, Фейсбук.

Роман Кушнір (уривок із книги Спосіб мислення, як багатство)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути ТОП відео Гроші та Ефективність:

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn