Модель вартості дітей

вартість дітей

V(n) < V(n+1) як наслідок

N = {Qua; Quo}, враховуючи, що

N(M) = {Quan → max; Quol → max}, а

N(W) = {Quan → min; Quol → min}

де V – вартість дитини для батьків;
N – кількість дітей, відповідно у яких зацікавлені чоловік і жінка;
Quan – кількість дітей;
Quol – їх «якість» як генетичного матеріалу, тобто перспективна можливість плідного потомства.

Біологічні формули

Розумію, що зазіхаю на святе, однак тим не менше не помилюся, сказавши: кожна дитина має свою генетичну вартість. Звісна річ, на моральному рівні всі діти для своїх батьків безцінні, однак, якщо почати рахувати вклад ресурсу чоловіка і жінки на різних етапах взаємин, то виявиться, що він суттєво відрізняється, а це впливає не лише на взаємини батьків, але і загалом на все життя дитини.

Почну з початку і спрощу все, що тільки можна спростити, але не більше. Отже, спершу були дві звичайні клітини, які зливались і потім ділились, потім одна клітина стала великою і запасливою на поживні речовини, а друга – маленькою і швидкою. А це вже певна нерівність вкладу, наслідком якого є те, що яйцеклітина є «дорогою», а сперматозоїд – «дешевим». (Звісно, все не так просто, все залежить від біологічного виду і поточних обставин. Окрім того, вартість вироблення одної яйцеклітини, що буде заплідненою, і всіх сперматозоїдів, один із яких «досягне мети», для жіночого і чоловічого організмів буде математично рівна.)

Тепер розберемося з організмами, які продукують ці клітини: вклад чоловіка і жінки теж відрізняється (якісно, але не кількісно), і особливо це залежить від часових параметрів тривалості взаємин. Загалом вклад чоловіка такий самий, як і жінки (хоча суб’єктивно кожному з них вигідно занижувати його одне для одного). Він «платить» ризиками і небезпеками, в які мусить вв’язуватись, а також матеріально-соціальним ресурсом, яким мусить ділитись, а вона «платить» більше біологічним ресурсом і тривалим часом виношування і вигодовування.

Про відмінності ролей у сім’ї ви можете знайти у статті ТУТ.

Моделі якості та кількості

Що б хто не казав, наприклад, про конкретне подружжя, але згідно з наскрізними законами Всесвіту і законами великих чисел її і його вклад у потомство завжди рівний. (Хоча, звісно, для конкретної пари у конкретний момент часу це може бути не так.) Однак, якщо б так було, то ця модель не була б асиметричною, а отже не мала б сенсу. Однак тут на сцену виходить асиметричність по якості, яка завжди залишатиметься предметом до дискутування.

Аби пояснити, що маю на увазі, наведу приклад. Іванко має три яблучка, а Марійка – дві грушечки та одну сливочку. Чи 3Я рівне 2Г + 1С? Невідомо, бо все залежатиме від критеріїв, тобто по чому саме ми міряємо. По поживній цінності? По калоріях? По кольору? По смаку? По ринковій ціні? По легкості перетравлення? По кількості альтернатив? Цей список можна збільшувати ще щонайменше у 100 раз. І все ще залежатиме від «вигоди» учасника обміну. Іванку «вигідно» занизити вартість грушок та сливок і при цьому завищити ціну на яблука, а Марійці – навпаки. А там, де виникає можливість для асиметричності інформації, там є всі передумови для конфлікту соціального, міжособистісного чи біологічного, який повинен бути (і буде) вирішений на засадах законів Всесвіту. Але це ще не найбільша проблема, бо саме тоді виходить на поле його величність «Скінченний Час» і змушує ще раз переглянути правила.

Образно поясню: якщо все-таки 3Я < 2Г + 1С, але сливочки і грушечки швидше псуються, то, може, все-таки 3Я Ю> 2Г + 1С? Річ у тім, що жінка за інших рівних умов швидше виходить із репродуктивної гри, а це суттєво змінює вартість (а краще сказати криву розподілу) її вкладу, який є набагато дешевший спочатку і набагато дорожчий ближче до завершення репродуктивного віку.

Про наші відмінності перегляньте цікаве відео:

Моделі чоловіків та жінок

Зауважте: про дітей у цій моделі, присвяченій дітям, ми ще взагалі не говорили! Однак усі попередні розмірковування мають прямий вплив на висновки щодо дітей, які ми можемо зробити, а саме:

  • Кожна наступна дитина обходиться жінці дорожче.
  • Кожна наступна дитина обходиться чоловікові дорожче через те, що жінці вона обходиться дорожче.
  • Загальна біологічна вартість кожної наступної дитини для обох батьків дорожча.
  • Батьки зацікавлені максимізувати не кількість дітей, а кількість внуків!
  • В умовах вічного життя біологічна вартість усіх дітей була б однаковою.
  • Враховуючи теоретично меншу кількість спроб, для жінки якість є важливіша за кількість.
  • Враховуючи теоретично більшу кількість спроб (для умов серійної моногамії), для чоловіка кількість є не менш важливою, ніж вартість. (На основі двох попередніх тверджень можна вважати, що жінки народжують дітей для чоловіків! Це дуже контрінтуїтивно, проте скоріше за все є правдою. Материнський інстинкт виконує лише роль «втішливого призу».)

По кожному з цих висновків можна написати ще один розділ, якщо не книгу, але на даному етапі залишаю вас із власними розмірковуваннями на задану тему.

діти суспільства

Суспільна формула

Єдине, що ще хочу зробити, то перевести підняті питання на ще вищий рівень, а саме: на рівень суспільства. Розглянемо суспільство як організм вищого рівня, що теж «зацікавлений» у максимізації кількості своїх учасників, тому слід мінімізувати вартість дитини, що зазвичай суперечить інтересам батьків, які, «граючи один проти одного», намагаються її завищити. Це призводить до певних перекосів. Наприклад, у багатих суспільствах у батьків середнього класу дітей небагато, оскільки вартість кожної дитини (врахуйте освіту і ефект соціальних порівнянь) набагато вища, аніж у бідних суспільствах серед батьків середнього класу. Тому-то немає «гену багатства», адже він не особливо сприяє збільшенню кількості дітей. Хіба випадає «виграшна комбінація»: соціально ресурсний чоловік знаходить біологічно ресурсну жінку, що погоджується народжувати йому дитину одну за одною. Але це правила малих чисел і винятки, які підтверджують правила. Що тут скажеш? Життя – гра, в якій кожен грає за всіх, проти всіх і кожен сам за себе, і відбувається це на усіх можливих рівнях.

Уривок з книги Романа Кушніра «Поведінка людини у формулах та моделях»

Якщо вас справді цікавить тема дітей, відвідайте наш онлайн-курс «Як виховати успішну і щасливу дитину?»!

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn