Гроші та аналіз активів і пасивів

Гроші та аналіз активів і пасивів

У стосунку до «активів і пасивів» варто розуміти для себе декілька базових постулатів, для того, щоб не класифікувати активи і пасиви у нашому житті помилково, бо це впливає і на наші гроші.

1. Одне і те саме є одночасно як активом, так і пасивом.

Або, іншими словами: те, що для когось є активом, для іншого буде пасивом. Наприклад, людина, яка має квартиру і здає її в оренду, за інших рівних умов використовує її як актив, натомість для орендаря щомісячна платня – це рівноцінний пасив, або, скажімо, співробітник, який щораз забирає ваш час своїми запитаннями, користується вами як своїм активом, але він для вас рівнозначний пасив; ваше знання фотошопу, якщо, наприклад, цим користуються оточуючі, є вашим пасивом, їх активом, з іншого боку, якщо ви заробляєте на цьому гроші, то тоді навпаки це буде вашим активом.

Не буває однозначних пасивів, так само як і активів: навіть бур’ян на полі, якщо його правильно позиціонувати, може стати лікарською травою, а постійна лінь виходити за покупками – поштовхом до створення власного інтернет-магазину. Як то кажуть, нема так зле, щоб на добре не вийшло.

Відповідно, наше завдання зводиться до того, щоб зрозуміти, чим саме ота матеріальна річ, людина, риса чи проведення часу в цій конкретній ситуації є для мене. І так само, як ваші активи для когось стають пасивами, так само і ваші пасиви дозволяють комусь розвиватися. Всесвіт перебуває у хиткій гармонії й тимчасовій рівновазі, яка схожа на домовленість між покупцем і продавцем – жоден не буде ані у виграші, ані у програші – в кінцевому випадку всі обміняються рівнозначно.  Справа лише в тому, що саме зараз у цих торгах ми хочемо відстояти. За що б ви не брались, думайте, як це забезпечить вам подальше зростання.

2. Активи стають пасивами за рахунок непродуманого сервісу і невідповідності прийнятого ризику.

Будь-який скелет у шафі потребує, щоб з нього іноді здмухували пил і час від часу полірували, перескладавши кісточку до кісточки – а на це все потрібен час. Багато хто не розуміє, що купуючи будь-яку річ, автоматично отримує і потребу її обслуговувати. Я іноді жартую про те, що купуючи нову сорочку/сукню чи черевики, ви автоматично купуєте собі велику собаку. Як так? – можливо, спитаєте ви.

Поясню: придбавши сорочку в шафу, в якій вже не так багато місця, потрібно те місце розширити, тобто купити шафу-купе, але ж для шафи-купе потрібно розширяти квартиру, а ще краще купити новий будинок, але який же будинок без земельної ділянки, а якщо вже вам вистачило на коня  то на вуздечку, гроші теж повинні знайтися. Ну, а вже коли ви маєте великий будинок з добротним парканом, сусіди чи якісь грабіжники можуть подумати, що ви дуже багаті, тому потрібно буде завести великого і злого пса.

Читайте ще “Як перевести пасиви у активи у гроші?

Отак одна невеличка покупка може потягнути за собою ще десяток витрат. Розумію, що приклад не очевидний і не зовсім серйозний, однак щораз отримуючи щось нове, варто одразу думати, яке обслуговування йому знадобиться.

Насправді, купуючи щось, людина часто думає, що вона «просто придбала цю річ», але це не так, бо все без винятків потребує свого обслуговування:

  • заводячи цуценя, ми автоматично отимуємо необмежений абонемент на корм, лікування та гігієну, а разом з тим ще повинні бути готові витратити велику кількість часу на вигулювання та виховання домашнього улюбленця;
  • одружуючись, приймаємо відповідальність і потребу «обслуговувати» ті добрі відносини, проводячи разом час і обмінюючись емоціями;
  • купуючи автомобіль, стикаємось не лише з необхідністю застрахувати транспортний засіб і придбати зимові шини, але й з непорозумінням з сусідами, чиє місце для паркування ми іноді займатимемо, і т.д.

Свідомо показую неосновні, і можливо, неочевидні, «сервісні» витрати, але ними нехтувати не можна, бо по такій дрібній, нічого не вартій крапельці, можна накапати собі ціле відро проблем, які варто передбачити, а отже, і уникнути. Та й справді наші здорові зуби, якими ми так тішились колись як активом, без сервісу стають пасивом так само, як і добрі стосунки з братами/сестрами без проведення спільного часу рано чи пізно псуються; вміння публічно виступати без практики та іншого обслуговування швидко занедбується.

Рекомендую зараз окинути поглядом все матеріальне і не дуже, що є навколо вас, і визначити десяток неочевидних «сервісних комплектів», які йдуть «у навантаження» до основної речі/людини.

Потрібно визначити основне неочевидне «обслуговування» при покупці/прийнятті/освоєнні чого-небудь важливого таки не завадить. Інакше вийде так, що отримавши актив, але не виділивши для його обслуговування достатньо часових, емоційних, і вже не кажу – фінансових, ресурсів, можна навіть найкращу можливість змарнувати до рівня пасиву.

Іншою причиною переведення активу в пасив є неврахування ризиків, які супроводжують всі без винятку речі, стосунки, вміння і проведення часу. Наведу приклад:

  • людина має автомобіль, який є її активом (економить час і є засобом заробляння грошей),
  • не врахувавши ризик і проїхавши на червоне світло, може перетворити його на довготерміновий (аварія) чи короткотерміновий (штраф) пасив.

Для чого ризикувати і яка ціна питання? – ось що варто запитувати себе, приймаючи яке-небудь фінансове рішення. Накричати на близьку людину, прогуляти тренування, недбало поставити фотоапарат так, що його може скинути дитина, не перевірити крани перед тривалою поїздкою, купити дешеву плитку, яка через тиждень вже потріскає, не попросити гроші на ідею свого життя, тому що незручно, не помити руки перед їжею, забути записати номер важливого потенційного клієнта і, зрозуміло, зіграти у лотерею, посидіти «зайву» годинку біля телевізора чи вкласти гроші в аферу – ось коротесенький список неврахування ризиків, при яких активи найімовірніше перетворяться у пасиви, з якими в подальшому потрібно буде щось робити.

Активи стають пасивами

Всі фінансові питання – це чіткий і однозначний прорахунок, який необхідний щодня. Подружіться з цифрами, щоб легко розраховувати необхідне обслуговування, ризики і «ціну питання» у всіх без винятку фінансових вчинках.

Рекомендуємо книгу про гроші Роберта Кіосакі “Квадрант грошового потоку” 

3. Щоб зрозуміти що-небудь як актив чи пасив, необхідно провести розрахунок.

Ніяка інтуїція не замінить цифр, продуманих і написаних вами на аркуші паперу. І це
не означає, що не варто довіряти своїй інтуїції, а швидше говорить про потребу виробляти в собі звичку все рахувати (гроші ж бо люблять рахунок), щоб потім «інтуїція автоматично» розраховувала вам доцільність вкладання часу чи грошей у ту чи іншу дію чи річ. Часто люди приховують від себе свою проблему, наче облуплену стіну шматком ошатної тканини, вдало маскуючи її під актив, і не хочуть визнавати пасивом, який відтягує не лише фінансові, а й часові та емоційні ресурси.

Порахуйте зараз сервіс якого-небудь активу-пасиву, для того щоб направду зрозуміти його вартість і цінність для себе, враховуючи всі часові витрати за ставками «вартості за годину». Іноді при такому розрахунку навіть те, що за замовчуванням мало б бути активом, випадково виявляється давно запліснявілим пасивом. От, наприклад, робота – це начебто очевидний актив (бо як-не-як, а приносить гроші), але якщо врахувати витрати на подарунки співробітникам, корпоративи, щоп’ятничні посиденьки за кавою, витрати на бензин і амортизацію свого авто плюс обіднє харчування у кав’ярнях, а також непродуктивний час на доїзди-переїзди й очікування, то інколи може вийти, що люди ще доплачують за роботу. А якщо ще дехто навіть платить гроші за те, щоб влаштуватись на роботу, то можна отримати в результаті дивний і неочевидний висновок: декому дешевше вдома сидіти на домашніх зупках і з мінімальними витратами часу займатись господарством чи просто вести блог, або працювати дистанційно, аніж «платити за право працювати»!

Розрахуйте вартість цього або іншого псевдоактиву і прийміть власні рішення. Знаю, що одна учасниця під час курсу зрозумівши, що на сервіс роботи в різний спосіб витрачає до 60% доходу (зарплати), цілком логічно звільнилась і започаткувала давно омріяну власну справу. Згодом зможете довіритись свої інтуїції, час-від-часу математично перевіряючи і її. Так, можливо це і не є найлегший спосіб розбагатіти, однак він чесний, бо розпочавши щодня аналізувати навіть один предмет чи одні стосунки в день, дуже швидко можна перевести в активи все, що вас оточує. Без тривалого розмірковування ми не формуємо свого мислення, своєї «голови на плечах».

4. Обов’язково розумійте функцію, що саме ви купуєте за гроші, отримуєте чи здобуваєте.

Можливо, це не очевидно, але часто ми самі не знаємо, для чого нам ті предмети, які ми маємо, чи стосунки, які розвиваємо, чи час, який ми вже давно проводимо за інерцією.

Ситуація А)
– Навіщо вам офіс?
– Щоб займатись бізнесом.
– То ви хочете займатись бізнесом чи мати офіс, бо це дві різні речі? Мовчанка
Ситуація Б)
– Я не можу порозумітись з ним, він все робить не так.
– Для чого вам порозуміння?
– Всім потрібне порозуміння.
– Так, всім потрібне, а вам для чого, які переваги воно зрештою дає саме вам? Мовчанка
Ситуація В)
– Навіщо вам ваша сумочка?
– Щоб носити речі.
– Ось тоді вам пакет, перекладіть все з сумочки і носіть.
– Ні, це буде не те.

– Значить, вона має інше призначення.

Чи готові ви визначити, яке воно насправді?

Ми рідко коли думаємо про функціональність всього того, що маємо, а варто робити це постійно. Іноді здається, що, скажімо, бізнес потрібен для того, щоб самореалізовуватись через втілення своїх ідей, але багато для кого це спосіб щось довести батькам або похвалитися перед друзями, чи просто заробляти гроші, або, наприклад, постійно жалітися на проблеми чи країну.

Людина – істота складна, ніколи не має однозначних причин для тої чи іншої дії, в т.ч. покупки. Але звичка постійно шукати призначення своїх речей, людей у своєму житті і доцільність проведення часу, спершу створюючи труднощі через незвичність, потім суттєво допомагає позбуватися пасивів і набувати активів.

– Хочу продати автомобіль, бо це пасив.
– Для чого? Ці гроші потрібні вам для якоїсь більш довготривалої цілі, пов’язаної з особистим чи професійним розвитком?
– Ні.

– Значить, це не та ціль. Навіщо міняти пасив на пасив, бо треба щось робити. Поки ви будете продавати свій автомобіль, інша людина буде створювати якусь нову унікальну форму ручки/ модель стосунків/культивуватиме рису характеру, і коли ви продасте і залишитеся просто з певною купкою папірців, ця друга людина створить себе кращу.

Хочете завжди мати гроші? Тоді реєструйтесь на цей курс “Фінансова незалежність – реальність для кожного!

що саме ви купуєте за гроші

Щоразу думайте, чи покупка наближає вас до досягнення вашої основної цілі, чи не забиратиме час, необхідний для реалізації вашої мети.

Чи це стане активом, який пов’язаний з якимось особистісним розвитком, який вивільнятиме ваш час?

Що ви краще навчитеся робити, якщо ви купите цю річ? 

  • Коли читаєте якусь книгу, одразу придумуйте, де і за яких обставин ви використаєте прочитане інакше читання книги – це ваш пасив.
  • Купуючи щось у супермаркеті, уважно спостерігайте за організаційними процесами, щоб використати їх у своєму бізнесі.
  • Спілкуючись з друзями –щоразу думайте, як те, про що ви говорите, зробить вас кращими.
  • Та навіть споживаючи їжу, розмірковуйте про неї як про актив.

Тоді й кожна покупка чи вкладення часу матиме для вас якусь «активну» причину, і звичка постійно перепитувати себе «для чого?» дозволить позбуватись непотрібних пасивів і бачити більше можливостей щодо активів.

Спостерігайте за нами у таких соцмережах: Тік Ток, Інстаграм, Фейсбук.

Роман Кушнір (уривок із книги «Багатство як спосіб мислення»)

Як бонус до нашої статті пропонуємо переглянути ТОП відео на Ютубі про Гроші та Борги:

Поділитися на facebook
Facebook
Поділитися на twitter
Twitter
Поділитися на linkedin
LinkedIn